JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino

JeVois: inteligentny system wizyjny dla Raspberry Pi oraz Arduino
Jarosław Balcerzak

27.01.2017 08:22, aktual.: 10.03.2022 08:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ambitnemu startupowi amerykańskiego naukowca udało się połączyć niewielką kamerę ze zminiaturyzowanym komputerem, analizującym obraz w czasie rzeczywistym. W jakich dziedzinach ma znaleźć zastosowanie?

Ambitny pomysł amerykańskiego naukowca

Startup JeVois założył dr Laurent Itti, utytułowany wykładowca na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Urządzenie początkowo miało być zaawansowaną pomocą naukową, wykorzystywaną na wszystkich etapach nauki programowania na wyższych uczelniach. Szybko okazało się jednak, że projekt ma przed sobą także komercyjną przyszłość.

JeVois ma wymiary 39 × 31 × 23 mm i może zostać podłączony do platform Raspberry Pi, Arduino bądź komputerów PC. Urządzenie oparto na Linuksie i wyposażono w kamerę 1.3 MP. Wykorzystuje 4-rdzeniowy procesor ARM-v7 (1.34 GHz), 2-rdzeniowy układ graficzny Mali 400 oraz 256 MB pamięci RAM typu DDR3 (1600 MHz).

Throttling wyeliminowano montażem niewielkiego wentylatora w górnej części JeVois. Jednostkę wyposażono także w czytnik kart microSD (z której wczytuje oprogramowanie), porty miniUSB oraz microUSB. Status urządzenia sygnalizuje dwukolorowa dioda LED, a zasilanie (3.5 W) zapewnia jedno z gniazd USB. Czas niezbędny na rozruch zredukowano do zaledwie pięciu sekund.

Obraz

Płynna analiza w nawet 120 kl/s

Po uruchomieniu JeVois odczytuje i analizuje obraz z kamery z prędkością zależną od wybranej rozdzielczości. Przy rozdzielczości 640 × 480 uzyskuje maksymalnie 30 kl/s, ale już przy 176 × 144 aż 120 kl/s. Algorytmy systemu wizyjnego wykorzystując procesor przetwarzają obraz z kamery, a wyniki przesyłają przez port USB do komputera lub mikrokontrolera.

JeVois pracuje w trzech trybach: przesyłając obraz wraz z wynikami przez USB (Developement Mode), komunikując się wyłącznie tekstowo przez tryb szeregowy (Text-Only Mode) lub przesyłając tylko wstępnie przetworzony obraz do dalszej analizy na wydajniejszych urządzeniach (Pre-Processing Mode).

Wraz z kamerą nabywca otrzymuje przygotowane przez twórców oprogramowanie, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości JeVois. Można je również swobodnie modyfikować, rozszerzając jego funkcjonalność. Już dziś pozwala ona na szybkie i skutecznie odczytywanie kodów QR, znaczników czy cyfr, a ponadto analizę otoczenia i śledzenie wzroku.

Obraz

Doceniona innowacja

Pomysł, który miał rozwinąć nauczanie programowania i analizy na wyższych uczelniach okazał się jednocześnie produktem, którego dotkliwie brakowało na rynku. Nie tylko w indywidualnych projektach opartych na Raspberry Pi czy Arduino, lecz również w przemyśle korzystającym z podobnych platform. Nie dziwi więc skala odzewu, z jaką zetknęła się zbiórka funduszy na Kickstarterze.

Twórcy JeVois na dwa dni przed końcem kampanii mogą liczyć na niemal dwukrotność obranego celu: z wyznaczonych 50 tys. dol. udało się zebrać ponad 96 tys. dol. Nie bez znaczenia okazała się z pewnością także atrakcyjna cena 49 dol. za pojedyncze urządzenie. Wysyłki do wspierających mają się rozpocząć już w marcu bieżącego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Komentarze (0)