Raspberry Pi Compute Module 3 w nowej odsłonie zaskakuje wydajnością

Compute Module na następcę musiał czekać aż trzy lata. Nowy moduł dysponuje jeszcze szybszym procesorem, pojemniejszą pamięcią RAM i nową płytką rozszerzającą. Co jeszcze trafiło na PCB Raspberry Pi dla przemysłu?

Raspberry Pi Compute Module 3 w nowej odsłonie zaskakuje wydajnością
Jarosław Balcerzak

19.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:43

Jeszcze szybszy moduł w dwóch odsłonach

Compute Module (CM1) i dedykowaną mu płytkę rozszerzającą zaprezentowano światu jeszcze w kwietniu 2014 roku. Konstrukcja opierała się na procesorze BCM2835 i umożliwiała uproszczoną i sprawną integrację Raspberry Pi z urządzeniami na dalszym etapie produkowanymi masowo.

Moduł spotkał się z dużym zainteresowaniem i trafił do wielu produktów, m.in. z segmentu IoT. Jego następca ma sprawdzić się w podobnych zastosowaniach, oferując jednak znacznie większą wydajność. Na rynek trafił w dwóch wersjach: Compute Module 3 (CM3) oraz Compute Module Lite (CM3L). Stworzono także nową wersję płytki rozszerzającej, Compute Module I/O Board V3 (CMIO3).

Różnice zdradza dopiero odwrotna strona modułu: po lewej CM3, po prawej CM3L.
Różnice zdradza dopiero odwrotna strona modułu: po lewej CM3, po prawej CM3L.

Pełna kompatybilność wsteczna

Każda z wersji dysponuje procesorem BCM2837 o taktowaniu 1.2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Standardowa wersja posiada ponadto 4 GB pamięci eMMC, podczas gdy Lite może jedynie skorzystać z czytnika kart microSD. Nowy procesor jest od poprzednika nawet 10-krotnie wydajniejszy, a pojemność RAM-u wzrosła dwukrotnie.

CM3 jest od wersji CM1 o 1 mm wyższy, pobiera od niego więcej energii i generuje nieco większą ilość ciepła. Warta odnotowania jest również szeroka kompatybilność urządzeń: oba moduły są kompatybilne z poprzednią wersją płytki, z kolei w jej odświeżonej wersji wciąż można zastosować model CM1.

Obraz

Udane odświeżenie produktu

Premiera wydajniejszych modułów to świetna wiadomość dla entuzjastów samodzielnego projektowania urządzeń oraz mniejszych firm. Compute Model w premierowych wersjach powtórzył zalety poprzednika, nie wyłączając oczywiście atrakcyjnej ceny.

CM3 już dziś można nabyć za 30 dolarów, a CM3L już za 25 dolarów. Tańszy jest również CM1, który od tej pory kosztuje tyle samo co następca w wersji Lite. Warto również wspomnieć, że choć urządzenia są dedykowane mniejszym producentom, wykorzystują je niekiedy także duże i znane marki. Jako pierwszy moduły CM3 wykorzystał NEC – w swoich przemysłowych ekranach 40-55”.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.