Już nie tak tajny ośrodek testowy w Nevadzie

O tym, jak użytecznym i fajnym serwisem jest Google Maps, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z próbką jego możliwości mogą zapoznać się właśnie internauci na całym świecie oraz oficjele Pentagonu. Dzięki Google Maps wiadomo więcej o dotąd bardzo tajnej bazie lotniczej w sercu Tonopah Test Range, inaczej Area 52.

Flightglobal
Flightglobal
Adam Maciejewski

08.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O tym, jak użytecznym i fajnym serwisem jest Google Maps, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z próbką jego możliwości mogą zapoznać się właśnie internauci na całym świecie oraz oficjele Pentagonu. Dzięki Google Maps wiadomo więcej o dotąd bardzo tajnej bazie lotniczej w sercu Tonopah Test Range, inaczej Area 52.

TTR
TTR

Istnienie ośrodka badawczego Tonopah Test Range (TTR) nie było żadną tajemnicą. Oficjalnie położony jest na ziemi należącej do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (Department of Energy, DoE). Zawsze było jasne, że jest to obszar testowy wykorzystywany przez Pentagon, leży przecież na obszarze lotniczego poligonu Nellis.

Finlay McWalter via Wikipedia
Finlay McWalter via Wikipedia

Po sąsiedzku ulokowany jest też poligon Nevada (Nevada Test Site), czyli miejsce próbnych eksplozji nuklearnych, a w obrębie samego poligonu Nellis znajduje się słynna Area 51. Może jej sąsiedztwo i popularność wśród wielu łowców rządowych tajemnic i spisków pozwalała TTR spokojnie funkcjonować.

TTR
TTR

A sam TTR był miejscem testowania wielu nowoczesnych i interesujących technologii militarnych - jak choćby pocisku manewrującego AGM-158 JASSM o obniżonej SPO. Na powyższym zdjęciu tuż przed uderzeniem w cel.

W bazie lotniczej Tonopah (Tonopah AFB) składuje się też zakonserwowane samoloty F-117. Wiadomo też było, że TTR to ośrodek badawczy dla wielu awangardowych konstrukcji lotniczych, przede wszystkim bezzałogowców.

USAF
USAF

To tam testowano prototypowy bsl w układzie latającego skrzydła, Lockheed Martin P-175 Polecat, dzieło słynnego zakładu Skunk Works – oddziału Lockheed Martin.

Flightglobal
Flightglobal

Także w TTR najprawdopodobniej testowano, wywodzący się z konstrukcji P-175, bsl RQ-170 Sentinel - bezzałogowiec, o którym bardzo głośno jest w tym tygodniu. Według niepotwierdzonych do końca informacji właśnie egzemplarz RQ-170 został utracony nad Iranem podczas misji szpiegowskiej.

Flightglobal
Flightglobal

Teraz dzięki Google Earth można poznać przynajmniej ogólny plan dotąd całkowicie tajnego serca tych prób, czyli lotniska Yucca Lake. Oczywiście powyższe zdjęcia nie są jakimś wielkim uszczerbkiem na obronności USA. Po prostu potwierdzają istnienie obiektu, o którym wiadomo było od dawna. Obecnie wszyscy poznali trochę bardziej szczegółowo to miejsce.

Flightglobal
Flightglobal

Na zbliżeniu widać bezzałogowiec kołujący z hangaru na pas startowy. Analitycy, na podstawie jego wielkości względem budynków, oceniają, że jest to MQ-9 Reaper.

USAF
USAF

To właśnie MQ-9 jest wykorzystywany do najbardziej spektakularnych ataków na kryjówki islamskich ekstremistów, np. w Pakistanie czy Somalii. Skuteczność tego systemu uzbrojenia jest tak duża, że kupiła go też Wielka Brytania. Ku takiej transakcji skłania się także Francja.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.