Kamerki internetowe HD nie tylko do wideorozmów? [test]

Kamerki internetowe HD nie tylko do wideorozmów? [test]

LifeCams
LifeCams
Grzegorz Nowak
22.04.2011 11:00, aktualizacja: 11.03.2022 11:48

Dwie kamerki internetowe Microsoftu - LifeCam Studio i LifeCam HD-3000 - są już od jakiegoś czasu na rynku. Najwyższy czas na test ich możliwości. Jeśli szukacie sprzętu, dzięki któremu można prowadzić wideorozmowy w jakości HD, to dobrze trafiliście.

Dwie kamerki internetowe Microsoftu - LifeCam Studio i LifeCam HD-3000 - są już od jakiegoś czasu na rynku. Najwyższy czas na test ich możliwości. Jeśli szukacie sprzętu, dzięki któremu można prowadzić wideorozmowy w jakości HD, to dobrze trafiliście.

LifeCam Studio

Ta kamera to w rzeczywistości ulepszona wersja popularnej kamerki LifeCam Cinema. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki nowy sprzęt Microsoftu potrafi robić zdjęcia i nagrywać wideo w rozdzielczości HD sięgającej 1080p.

Kamerka wykonana z aluminium i tworzyw sztucznych prezentuje się naprawdę ładnie (i nieco przypomina swoją poprzedniczkę). Całość wykonana jest solidnie, więc wydaje się, że urządzenie raczej długo nam posłuży. Sprzęt osadzony jest na giętkiej podstawce, którą można zarówno położyć na płaskiej powierzchni i dostosować kąt, jak i zaczepić za górną krawędź monitora. Dodatkowo podstawka wyposażona jest w otwór, dzięki któremu można zamocować kamerkę do standardowego trójnogu. Cieszy również mnogość ustawień pozycji samej kamery - można ją obrócić o 360 stopni bez potrzeby ruszania uchwytu.

Na górze kamerki znajdują się również mikrofon i przycisk Windows Live Call Button, który używany jest wraz z programem Windows Live Messenger (ale można mu też przypisać inną funkcję). Kamerka łączy się z komputerem za pomocą kabla USB, więc niestety można jej używać praktycznie tylko w pobliżu komputera.

LifeCam Studio
LifeCam Studio

Sprzęt działa na tym samym oprogramowaniu, które dołączane jest do wszystkich kamerek Microsoftu. Dzięki niemu można nagrywać dźwięk i wideo (również obraz panoramiczny 16:9), a także robić zdjęcia. Dostępne są również podstawowe ustawienia oraz proste efekty graficzne. Zdjęcia wykonywane kamerką w różnych rozdzielczościach są naprawdę dobre - można jej spokojnie używać jako aparatu, choć oczywiście krótki kabel USB znacząco ogranicza jej możliwości. Przycisk na obudowie nie działa domyślnie jak wyzwalacz, więc za każdym razem trzeba używać do tego oprogramowania.

LifeCam Studio
LifeCam Studio

O przydatności kamerki można dowiedzieć się najwięcej, korzystając z programów VoIP (używałem Skype'a). Mało kto jednak będzie miał możliwość wykorzystania tak zachwalanej przez producenta jakości HD. Zdecydowana większość polskich internautów nie ma na tyle szybkiego łącza, żeby móc płynnie przesyłać obraz w dużej rozdzielczości. Zadziwiająco dobrze radzi sobie mikrofon kamerki i spokojnie można jej używać do nagrywania dźwięku dobrej jakości. Momentami jest on nawet zbyt czuły - potrafi wyłapać nawet ciche dźwięki dochodzące z drugiego pomieszczenia.

Do wad kamerki należy autofocus, który bardzo często nie łapie odpowiedniej ostrości. Nieraz musiałem machać głową w lewo i prawo, żeby kamerka wreszcie się poprawnie ustawiła. Pozostaje się do tego albo przyzwyczaić, albo wyłączyć funkcję w ustawieniach. Wtedy jednak ostrość trzeba będzie ustawiać za każdym razem ręcznie.

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości LifeCam Studio, nie wystarczy zestaw znajdujący się w pudełku (kamera, płyta CD z oprogramowaniem, instrukcja instalacji, podręczniki użytkownika i zasłona na obiektyw). Na opakowaniu napisano:

Do nagrywania materiałów w jakości HD 1080p niezbędne jest komercyjne oprogramowanie do edycji wideo (nie znajduje się w zestawie), procesor Intel Quad Core 3,0 Ghz (lub szybszy) lub zgodny; 4GB pamięci RAM.

Szczęśliwie zdjęcia HD można robić bez dodatkowego oprogramowania. Na końcu tekstu jest kilka przykładowych zdjęć wykonanych w rozdzielczości 1920 x 1080.

Kamerę Microsoft LifeCam Studio możecie kupić w cenie od 259 zł. Czy jest to odpowiedni wybór dla kogoś, kto szuka dobrej kamerki internetowej? Nie do końca, biorąc pod uwagę, że nie można w pełni korzystać ze wszystkich jej możliwości bez odpowiedniego oprogramowania i szybkiego łącza internetowego.

Mimo wysokiej jakości nagrywanego obrazu i dźwięku kamery można użyć tylko do wideorozmowy, a do tego w zupełności wystarczają np. kamery zainstalowane w laptopach. O nagraniu filmu HD tą kamerą, bez noszenia ze sobą peceta, możecie zapomnieć.

Za taką cenę oczekuje się jednak czegoś więcej niż zwykłej kamerki na kablu, nawet jeśli rzeczywiście nagrywa obraz w wysokiej rozdzielczości.

[plus] Ciekawy wygląd i solidne wykonanie

[plus] Możliwość zamocowania na statywie

[plus] Nagrywanie i robienie zdjęć w rozdzielczości HD

[plus] Dobry mikrofon

[plus] Obracanie kamerki o 360 stopni

[minus] Do nagrywania w jakość 1080p potrzebne jest osobne oprogramowanie

[minus] Zbyt czuły autofocus

[minus] Wysoka cena

LifeCamStudio 1920x1080p - Torment
LifeCamStudio 1920x1080p - Torment
LifeCamStudio 1920x1080p - pudełko
LifeCamStudio 1920x1080p - pudełko

LifeCam HD-3000

LifeCam HD-3000 teoretycznie przeznaczona jest dla nieco mniej wymagających użytkowników - tych, którzy po prostu szukają sprzętu do okazjonalnych wideorozmów, jednak zależy mu również na jakości. Czy opisywany sprzęt spełnia to zadanie?

LifeCam HD-3000 wykonana jest z tworzywa sztucznego i wygląda solidnie, choć z pewnością jej żywotność byłaby większa, gdyby obudowę zrobiono z trwalszego materiału. Ma ona również elastyczną nóżkę, która ułatwia prawidłowe ułożenie kamerki i przymocowanie do ekranu. Niestety, o ile rzeczywiście do laptopa można ją przymocować bez problemów, to w przypadku monitora od peceta nie jest już tak łatwo - miałem obawy, że kamerka zwyczajnie odleci przy poruszeniu stołem bądź w czasie regulacji ustawienia monitora. Pod tym względem wykonanie pierwszej kamerki było znacznie lepsze.

LifeCam HD-3000 (zdjęcie wykonane kamerką LifeCam Studio)
LifeCam HD-3000 (zdjęcie wykonane kamerką LifeCam Studio)

Kamerka wyposażona jest również w mikrofon oraz charakterystyczny dla produktów Microsoftu tego typu Windows Live Call Button. Podobnie jak w przypadku innych kamerek, domyślnie działa on jedynie z programem Windows Live Messenger. HD-3000 łączy się z komputerem za pomocą kabla USB, więc wykorzystywanie kamery do bardziej zaawansowanych zadań niż wideorozmowa będzie niewygodne.

Podobnie jak poprzednia opisywana kamerka, HD-3000 działa na tym samym oprogramowaniu, więc jeśli macie dwie kamerki Microsoftu, nie ma potrzeby ponownej instalacji. Równie dobrze możecie mieć podłączone obydwie - program ma opcję swobodnego przełączania się pomiędzy urządzeniami.

LifeCam HD-3000 (zdjęcie wykonane kamerką LifeCam Studio)
LifeCam HD-3000 (zdjęcie wykonane kamerką LifeCam Studio)

Kamerką LifeCam HD-3000 można nagrywać wideo i robić zdjęcia nawet w rozdzielczości HD 1280x720. W przeciwieństwie do LifeCam Studio nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego oprogramowania - wystarczy dołączony do kamerki program Microsoft LifeCam. Niestety jeśli ktoś myślał, że dzięki "kamerce HD" nagra film HD, to niestety będzie musiał się obejść smakiem. Nawet na niższych rozdzielczościach wideo się nieco rozmywa. Owszem, zdarza się to kamerkom internetowym, jednak napis HD na obudowie zobowiązuje.

Testując rozmowy na Skypie nie odczułem specjalnej różnicy pomiędzy kamerką w laptopie a HD-3000. Owszem, jakość jest nieco lepsza, jednak do HD jej daleko i zapewne nie ma na nią szans przy braku szybkiego połączenia internetowego. Natomiast mikrofon wbudowany w kamerkę sprawował się naprawdę dobrze - do rozmów i nagrywania audio jest w sam raz.

Poniżej znajdziecie zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 720 wykonane kamerą LifeCam HD-3000. Kamerkę możecie kupić za 80 zł, jest to więc cena porównywalna z podobnymi kamerami innych producentów. Myślę jednak, że do wideorozmów na zadowalającym poziomie większości i tak wystarczają kamerki w laptopach, a do robienia zdjęć w wysokiej jakości - profesjonalne aparaty.

[plus] Ciekawy wygląd i solidne wykonanie

[plus] Dobra jakość nagrywania dźwięku

[plus] Możliwość nagrywania w jakość HD 720p

[minus] Niska jakość wideo jak na "kamerę HD"

[minus] Mały kąt obrotu kamery

[minus]

LifeCam HD3000 1280x720 - Torment
LifeCam HD3000 1280x720 - Torment
LifeCam HD3000 1280x720 - pudełko
LifeCam HD3000 1280x720 - pudełko
LifeCam HD3000 1280x720 - pudełko tył
LifeCam HD3000 1280x720 - pudełko tył

Rzuć także okiem na nasze zestawienie alternatywnych, darmowych pakietów biurowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)