Każdy z nas ma w sobie coś z neandertalczyka

Każdy z nas ma w sobie coś z neandertalczyka

Każdy z nas ma w sobie coś z neandertalczyka
Grzegorz Nowak
19.07.2011 16:00

Naukowcy są już pewni - we krwi prawie każdego współczesnego człowieka znajduje się odrobina neandertalskiej. Teraz określenie "ty neandertalu" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Naukowcy są już pewni - we krwi prawie każdego współczesnego człowieka znajduje się odrobina neandertalskiej. Teraz określenie "ty neandertalu" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

To niesamowite, że jeszcze kilka lat temu naukowcy byli przekonani o tym, że homo sapiens i neandertalczyk to dwa różne gatunki, które nie mogły się krzyżować. Okazało się jednak, że w naszych genach można znaleźć ślady neandertalskich przodków, co zmienia wyobrażenia o relacjach pomiędzy tymi dwoma gatunkami hominidów. Damian Labuda z University of Montreal dowiódł, że krążące od jakiegoś czasu w środowisku naukowym przypuszczenia są prawdziwe.

Neandertalczycy to jeden z ostatnich gatunków hominidów, który stąpał po Ziemi przed opanowaniem jej całkowicie przez współczesnego człowieka. Gatunek ten opuścił Afrykę pomiędzy 800 tys. a 400 tys. lat temu i w większości osiadł w Europie, gdzie wymarł dopiero 30 tys. lat temu. Homo sapiens wyszedł z Afryki 80 tys. do 50 tys. lat temu, co oznacza, że przez 20 tys. lat te dwa gatunki współżyły na terenie Europy.

Dziadek? (fot. Wikimedia Commons)
Dziadek? (fot. Wikimedia Commons)

W skali ewolucyjnej 20 tys. lat to nie jest dużo, jednak ten czas wystarczył, żeby w którymś momencie doszło do połączenia się przedstawicieli obu gatunków. Doktor Labuda, w badaniach przeprowadzonych na początku XXI wieku, pośród genów w chromosomie X współczesnego człowieka odkrył niepasujący fragment. Podejrzewano, że fragment DNA mógł mieć pozaludzkie pochodzenie.

Dzięki sekwencjonowaniu DNA neandertalczyka oraz porównaniu go z ludzkim okazało się, że wszyscy ludzie, poza mieszkańcami Afryki Subsaharyjskiej (ich przodkowie nie mieli okazji spotkać neandertalczyków), mają w chromosomach ślady wskazujące na łączenie się obu gatunków. Dowody na te prehistoryczne związki znajdują się nawet pośród mieszkańców tak odległych od Europy miejsc jak Australia.

Wygląda więc na to, że neandertalsko-ludzkie pary nie należały do rzadkości, a gorąca miłość zrodziła dosyć liczne potomstwo. Teraz już oficjalnie jesteśmy w dalekiej linii neandertalczykami. Jak się z tym czujecie?

Źródło: io9.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)