Komputer kwantowy tuż tuż

Komputer kwantowy - marzenie hakerów i kryptoanalityków już niedługo może się ziścić. Wszystko dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu z Yale.

Fot. Blake Johnson/Yale University
Fot. Blake Johnson/Yale University
Łukasz Jasiński

01.07.2009 14:45

Komputer kwantowy - marzenie hakerów i kryptoanalityków już niedługo może się ziścić. Wszystko dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu z Yale.

Komputer kwantowy cechuje się niewyobrażalną mocą obliczeniową, dzięki której tzw. brutal force będzie mógł zostać zrealizowany dosłownie w chwile. Jesteśmy już bardzo blisko do zbudowania tej maszyny - mamy procesor kwantowy.

Fizyk Leonardo DiCarlo z Uniwersytetu Yale razem z zespołem stworzył pierwszy półprzewodnikowy procesor. Potrzebuje on do pracy specjalnych warunków - bardzo niskiej temperatury i jak na razie obsługuje dwa kubity.

Przeprowadzono już pierwsze testy, a ich wyniki są zdumiewające - algorytmy zostały wykonane znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego procesora. Następnym krokiem fizyków będzie dodanie kolejnych kubitów i zwiększenie mocy obliczeniowej procesora.

Być może już w latach 2010-2020 doczekamy się pierwszego prostego i dość prymitywnego komputera kwantowego.

Źródło: tvn24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.