Kopiowanie winylowych płyt bez użycia komputera - zrób to sam

winyl
winyl
Marcin Krzewicki

29.07.2010 18:00, aktual.: 11.03.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zniszczyć unikatową płytę winylową? Jeśli tak, to wiecie, że nie tak łatwo jest zdobyć identyczne nagranie wytłoczone na czarnym krążku. Na szczęście jest ratunek.

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zniszczyć unikatową płytę winylową? Jeśli tak, to wiecie, że nie tak łatwo jest zdobyć identyczne nagranie wytłoczone na czarnym krążku. Na szczęście jest ratunek.

Każdy z Was może samodzielnie przeprowadzić nieskomplikowany proces tworzenia kopii zapasowej płyty winylowej. Do szybkiego sklonowania ulubionych nagrań potrzebujemy tylko kilku desek, gumy silikonowej w płynie, żywicy ortoftalowej charakteryzującej się niską lepkością oraz niewielką szybę lub pleksi.

Przygotowanie narzędzi i silikonowego odlewu

Deski, ewentualnie listwy, przyklejamy szczelnie do krawędzi gładkiej i równej powierzchni (np. do szyby) za pomocą zwykłego silikonu. Robimy to bardzo szczelnie. Kiedy nasza konstrukcja wyschnie i stanie się stabilna możemy przystąpić do procesu kopiowania płyty.

Aby tego dokonać kładziemy winyl na środku przygotowanego przez nas naczynia. Pamiętajcie, że na wierzchu ma znajdować się ta strona płyty, którą chcemy skopiować. Następnie bardzo powoli wlewamy gumę silikonową. Ma ona całkowicie zakryć nasz winyl. Teraz czekamy, aż guma wyschnie tworząc jednolitą masę.

Odlewanie płyty

Kiedy tak się stanie bardzo ostrożnie wyciągamy odlew z naczynia. Zauważcie, że od wewnętrznej strony gumy odbiła się nasza płyta. Następnie całość kładziemy na idealnie równej powierzchni tak, aby na wierzchu widoczny był odlew płyty.

Teraz powinniśmy delikatnie i równomiernie wylać żywicę ortoftalową wprost na nasz odlew. Konieczne jest użycie odmiany żywicy niskolepkiej, ponieważ ta znakomicie wnika w drobne szczegóły odlewów. Pamiętajcie, że nagrania na płytach winylowych są wycinane więc niezwykle ważne są każde zagłębienia i rowki na ścieżce czarnego krążka.

Ważne informacje

Do wykonania odlewu z formy można użyć innych materiałów. Mogą to być rozpuszczone granulki plastiku, ale bez specjalistycznych urządzeń będzie niezwykle trudno uzyskać takie tworzywo w płynnej postaci. Pamiętajcie, że nagrania na winylach są chronione prawami autorskimi w takim sam sposób jak te na płytach CD.

Zobacz także nasze zestawienie najlepszych programów do nagrywania płyt CD, DVD i Blu-ray.

Źródło: mikesenese

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (19)