Które preparaty na kleszcze nie działają? Specjalista z SSGW ostrzega

Czy kupowanie preparatów czy gadżetów ultradźwiękowych, które mają za zadanie odstraszać kleszcze, ma sens? Specjalista z SGGW twierdzi, że działanie wielu produktów tego typu nie zostało potwierdzone. Jak się uchronić przed ukąszeniem?

Kleszcze
Kleszcze
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. JWA

Kleszcze przenoszą różne choroby w tym boreliozę, która wywołana przez bakterie Borrelia burgdofer i niesie za sobą szereg konsekwencji. Na rynku dostępne są rozmaite preparaty czy urządzenia w tym te ultradźwiękowe, których celem jest odstraszenie owadów. Jak twierdzi specjalista z SSGW, szkoda jest przeznaczać pieniądze na gadżety ultradźwiekowe.

Żaden poważny instytut naukowy nie potwierdził ich skuteczności

– powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW.

Polska Agencja Prasowa zapytała prof. Stanisława Ignatowicza o to, dlaczego ludzie nie mogą się chronić przed kleszczami łykając tabletki, choć w przypadku np. psów już takie istnieją. Odparł, że wszystkie leki mają jakieś skutki uboczne, a "te mające zastosowanie biobójcze mają ich więcej". Dlatego, jak wskazał, to co jest odpowiednie dla psa czy kota, może bardzo zaszkodzić ludziom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Specjalista wyjaśnił, że mimo iż ludzie kupują te gadżety, to z uwagi na ich niewielki koszt, klienci rozczarowani ich bezużytecznością często rezygnują z reklamacji i po prostu je wyrzucają. Zauważył również, że na rynku pojawiło się wiele pseudo-preparatów w woreczkach, które mają zwalczać różne owady, takie jak pluskwy czy roztocza kurzu domowego, jednak nie można ich traktować poważnie. Zaleca inwestycję w zarejestrowane urządzenia oraz preparaty.

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze są szczególnie przyciągane przez składniki potu ludzi i zwierząt, takie jak kwas masłowy w niskim stężeniu. Kluczowym zadaniem jest więc ukrycie lub zamaskowanie tego zapachu. Wskazał, że jednym z najskuteczniejszych repelentów, czyli środków odstraszających, jest substancja DEET (N,N-dietylo-m-toluamid), która jest składnikiem wielu dostępnych na rynku preparatów. DEET działa poprzez blokowanie receptorów węchowych kleszczy, co sprawia, że stajemy się dla nich niewidzialni. Dodał również, że ikarydyna oraz związek chemiczny IR 3636 są równie skuteczne w odstraszaniu tych pasożytów.

Można sięgnąć także po domowe sposoby, jednak ich ochrona jest zdecydowanie mniejsza przez to, że składniki nie są trwałe. Dlatego specjaliści zalecają preparaty, które są sprawdzone i przebadane. Tylko takie produkty mogą pomóc w odstraszaniu owadów i pomóc nam uchronić się przed ukąszeniem.

Kłopot z nimi polega na tym, że szybko znikają, wietrzeją i przestają nas chronić, bo to są związki eteryczne

 – spuentował naukowiec.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)