Luxtorpeda w doskonałej jakości. Oto zrekonstruowany cyfrowo cud 20‑lecia międzywojennego

Luxtorpeda, jak ją nazywano, była w rzeczywistości spalinowym wagonem motorowym SAx 90. Było to takie "Pendolino międzywojnia" i każdy chciał się przejechać szybką koleją. Teraz możecie zobaczyć cyfrową rekonstrukcję tej legendy polskich torów w krótkim filmiku.

Luxtorpeda w doskonałej jakości. Oto zrekonstruowany cyfrowo cud 20-lecia międzywojennego
Marcin Watemborski

18.03.2021 10:23

SAx 90 o numerach od 081 do 085 to legendy polskiej kolei. Te szybkie jak na lata 30. XX wieku wagony motorowe wywoływały ciarki na plecach każdego miłośnika pociągów. Do dzisiaj można śmiało nazwać je cudem techniki 20-lecia międzywojennego. Oczywiście Luxtorpedy kursowały jedynie na wybranych trasach, a na przejażdżkę mogli sobie pozwolić jedynie zamożni obywatele.

Za produkcję polskiej Luxtorpedy odpowiadał zakład Fablok. Rozstaw osi wynosił 3,07 metra, a długość 22,5 metra. Przy masie 22 ton, wagony mogły przewieźć nawet do 56 pasażerów na miejscach siedzących. 2 silniki diesla miały po 6 cylindrów i po 92 kW mocy. Zużywały przy tym 15,2 kg paliwa na 100 km i pozwalały rozwinąć prędkość do 115 km/h (konstrukcyjnie).

Luxtorpeda - cyfrowa rekonstrukcja przedwojennego pojazdu szynowego

Radek Grec zajmujący się animacjami 3D postanowił odtworzyć legendę Luxtorpedy w świecie cyfrowym. Włożył w to bardzo dużo pracy. Modelowanie 3D trwało ok. 2 miesięcy.

  • Po stworzeniu modelu nagrałem kilka ujęć szlaków kolejowych, na które nałożyłem model. Do tego musiałem stworzyć kilka scenerii od podstaw – one są widoczne w ujęciach zimowych – mówi w rozmowie z portalem Rynek Kolejowy autor pracy.

Całość wirtualnego nagrania robi naprawdę ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że Luxtorpedy cieszyły się takim zainteresowaniem. W końcu, kto nie chciałby się przejechać dobrze działającą i szybką koleją na polskich torach…?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.