Mac kontra PC. Czy komputery Apple przyjęły się w Polsce?

Kiedyś sprawa była jasna: z komputerów Mac korzystali głównie profesjonaliści, na przykład graficy. Potem stały się modne w niektórych kręgach. Ale nie da się nie zauważyć, że dziś coraz częściej kupują je też ludzie, którzy jeszcze do niedawna używali pecetów - po prostu do rozrywki czy codziennej pracy. Jak jest w Waszym otoczeniu? Zauważyliście wzrost popularności sprzętów z jabłuszkiem wśród znajomych?

Mac kontra PC. Czy komputery Apple przyjęły się w Polsce?
Redakcja Gadżetomanii

15.07.2021 | aktual.: 13.01.2022 11:44

W redakcji Gadżetomanii największym fanem sprzętów Apple'a jest Piotrek Gnyp. Korzysta nie tylko z komputera, ale też iPhone'a i iPada. Dlaczego? Jak sam tłumaczy:

Produkty Apple po prostu działają, są estetyczne, w dużej mierze stałem się też zakładnikiem aplikacji i własnych przyzwyczajeń.

Zaczęło się skromnie, bo od iPoda nano, który zachwycił mnie swoim designem i funkcjonalnością, potem polubiłem iTunes jako managera muzyki i tak się zaczęło. Potem pojawił się pierwszy MacBook Pro, a po nim iPhone, iPad i Time Capsule.

Największe wrażenie? Ani razu nie reinstalowałem systemu, dane po prostu przenosiły się z komputera do komputera, zachowując wszystkie zainstalowane aplikacje i ustawienia, zaś wszystkie urządzenia działały ze sobą zawsze bezproblemowo.

Komputer Mac czy PC z Windowsem?

MacOS i Windows to obecnie dwa najczęściej używane systemy operacyjne. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno iMac, jak i PC to tak naprawdę te same komputery korzystające z tych samych procesorów Intel Core lub AMD. Różnić będą one się od siebie wyłącznie wyglądem, oprogramowaniem i niektórymi parametrami.

Dane techniczne

Specyfikacja techniczna to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem komputera. Urządzenia Mac zazwyczaj mają znacznie szybsze procesory, jednak w porównaniu do tradycyjnych PC mają mniejszą pamięć RAM i mniej miejsca na dysku. Nie ma również możliwości rozszerzenia ich pamięci, ponieważ wszystkie podzespoły zostały wbudowane na stałe. Co więcej, nie zawsze wyposażone są one w potrzebne porty, takie jak USB czy HDMI. W niektórych laptopach nie znajdziemy nawet wejścia na słuchawki.

To, co jednak stawia iMaca na prowadzeniu to wyświetlacz o większej rozdzielczości, charakteryzujący się doskonałą jakością. Właśnie z tego powodu są one najczęściej wybierane przez pracowników kreatywnych - grafików, filmowców, fotografów i wielu innych.

System operacyjny

Komputery PC pracują na takich systemach jak Microsoft Windows lub Linux. System macOS z kolei, nazywany wcześniej OS X dedykowany jest wyłącznie sprzętom marki Apple. Jest on zoptymalizowany z oprogramowaniem i elementami fizycznymi komputera, dzięki czemu nawet po kilku latach użytkowania zarówno MacBooki, jak i sprzęty stacjonarne chodzą bez zarzutu.

Niestety nie zawsze to samo możemy powiedzieć o komputerach z oprogramowaniem Microsofta. Firma Windows jednak znacznie częściej wypuszcza aktualizację systemów. Mac z kolei aktualizowany jest średnio co rok.

Bezpieczeństwo systemu

Nie jest pewnie zaskoczeniem to, że system Windows jest o wiele bardziej narażony na cyberataki lub wirusy. Nie raz słyszymy o jakimś złośliwym oprogramowaniu, które sparaliżowało pracę całej firmy. Dzieje się to między innymi dlatego, że Windows dopuszcza możliwość zainstalowania dowolnych programów bez konieczności ich weryfikacji.

System macOS natomiast dopuszcza instalację wyłącznie specjalnie przystosowanych programów do Apple'a. Oczywiście nie oznacza to, że daje 100% ochrony przed wirusami. Wraz z przeglądarką Safari daje jednak większą ochronę przed wirusami i atakami cyberprzestępców.

Eko system

Eko system to coś, w czym komputery Mac bez wątpienia królują. Wszystkie urządzenia Apple, takie jak iPhone czy Apple Smartwatch są ze sobą wzajemnie synchronizowane za pomocą konta iCloud. Dzięki temu możemy odbierać lub wykonywać połączenia bezpośrednio z komputera, a także natychmiastowo synchronizować i przesyłać między kilkoma urządzeniami dane i różne pliki. Z pewnością wpływa to na bardziej komfortową i wygodną obsługę sprzętu.

Konfiguracja i obsługa

Wielu użytkowników, którzy przesiedli się na komputery Mac, na pierwszy rzut oka chwalą sobie intuicyjność i łatwość obsługi. Zainstalowany system jest od razu gotowy do użycia, zaraz po odpakowaniu sprzętu i pierwszym włączeniu. W porównaniu do Windowsa MacOS jest także przejrzysty i nowoczesny, a co więcej bardzo rzadko się wiesza.

A co jeśli musimy skorzystać z niektórych programów dostępnych tylko na Windowsa? Bez problemu możemy zainstalować go na komputerze Mac.

PC vs Mac - na co się zdecydować?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który komputer będzie lepszym wyborem. Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet i oczekiwania względem sprzętu. Jeśli zależy nam na większej uniwersalności lub mamy niewielki budżet, a szukamy sprzętu do gier lub pracy graficznej, wtedy warto postawić na zwykłe PC z Windowsem. 

Nie bez powodu jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup komputera Apple. Przede wszystkim doskonale nadają się one dla grafików, montażystów i innych osób potrzebujących dobrego sprzętu z najlepszym, możliwym wyświetlaczem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że o ile MacBooka Air znajdziemy za około 5-6 tysięcy zł, ceny iMaca mogą dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy w Waszym otoczeniu, wśród Waszych znajomych, jest więcej Maców czy pecetów? Czy ktoś z Was kiedyś krytykował MacBooki, a później się do nich przekonał? Widzicie w ogóle różnice między nimi a laptopami z Windowsem? Jakie są przewagi poszczególnych systemów operacyjnych? Dajcie znać w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.