HDMI 2.1 - co to jest i czemu to takie ważne

Technologia HDMI jest w każdym telewizorze i znamy ją od dawna. To ona zapewnia nam obraz i dźwięk w odbiornikach, do których podłączamy różne sprzęty. Koniec 2020 to premiera PlayStation 5 i Xbox Series X, które skorzystają z najnowszego standardu HDMI 2.1 i wprowadzą wiele innowacji. Tu dowiesz się o nim wszystkiego co najważniejsze - bez lawiny technicznego żargonu.

HDMI 2.1 - co to jest i czemu to takie ważne
Źródło zdjęć: © Samsung
Jakub Krawczyński

Standard HDMI 2.1 stanowi bardzo istotny przeskok technologiczny względem wcześniejszej wersji HDMI 2.0 (z wariacjami "a" i "b"). HDMI 2.1 potrafi obsłużyć obraz o znacznie wyższej płynności (do 120 FPS), a także nawet w rozdzielczościach takich jak 8K. Ten nowy standard jest również niesamowicie ważny z perspektywy dźwięku.

HDMI 2.1: możliwości, które oferuje nowy standard

Aby skorzystać z przesyłania obrazu i dźwięku przez HDMI 2.1 potrzebne są kable HDMI oznaczeniem "[b]Ultra High Speed[/b]". Jeśli będziecie posiadali sprzęt z portami HDMI 2.1, a macie telewizor z HDMI 2.0 - to nadal wam on zadziała, lecz po prostu nie otrzymacie najnowszych funkcji).

HDMI 2.1 oferuje szereg nowych opcji przesyłania obrazu i dźwięku oraz funkcji zwiększających wygodę użytkowania telewizora.

Dla przejrzystości informacji, tutaj jednak skupimy się na najważniejszych z nich. Jeśli chcecie zobaczyć absolutnie wszystko, odsyłam do poniższej tabelki, a także tego oraz tego zestawienia.

Obraz
© HDMI Forum

Najważniejsze nowinki, jakie wprowadza HDMI 2.1 dotyczą przesyłania obrazu oraz dźwięku i będą szczególnie przydatne pod konsole nowej generacji, czyli Xbox Series X i PlayStation 5.

Po pierwsze, HDMI 2.1 pozwala na przesyłanie obrazu, który jest jednocześnie w rozdzielczości 4K Ultra HD, wraz z efektem HDR oraz płynnością 120 klatek na sekundę (FPS). Do tej pory możliwe było jedynie 4K przy 60 FPS i HDR. Niektóre gry na Xbox Series X i PS5 mogą jednak działać w 120 FPS i jednym z takich tytułów jest zapowiedziany już Dirt 5. HDMI 2.1 zapewni także 8K z HDR przy 30 FPS (bez żadnej kompresji, czy ucinania próbkowania kolorów).

Przepustowość HDMI 2.1 to [b]48 Gbit/s[/b], a więc ponad 2,5x więcej niż 18 Gbit/s, które oferowało HDMI 2.0 - dzięki temu HDMI 2.1 potrafi przesłać znacznie lepszy dźwięk i obraz.

Obraz
© HDMI Forum

Po drugie, HDMI 2.1 wprowadza protokół przesyłania dźwięku HDMI eARC. Sprawia on, że wystarczy podłączyć (także kompatybilny z eARC) system audio jednym kablem HDMI, a telewizor przekaże dźwięk każdemu innemu sprzętowi podpiętemu do niego w innym porcie HDMI.

Dźwięk ten ponadto będzie w najwyższej możliwej jakości, czyli z obsługą Dolby Atmos (w formacie Dolby TrueHD używanym na płytach 4K UHD Blu-ray).

Warto przy okazji nadmienić, że Xbox Series X nie będzie posiadał w ogóle wyjścia optycznego, które obsługuje przepustowość jedynie 384 kb/s (HDMI eARC przesyła 100 razy więcej danych audio - 38,7 mb/s). To powinno dobitnie pokazać, czemu warto zmienić sprzęt.

Porównanie możliwości złącza optycznego, HDMI ARC oraz HDMI eARC
Porównanie możliwości złącza optycznego, HDMI ARC oraz HDMI eARC© HDMI Forum

Trzecim najważniejszym standardem w HDMI 2.1 jest Automatyczny Tryb Gry (Auto Low Latency Mode - ALLM), który już był opcjonalnie wprowadzony w niektórych odbiornikach HDMI 2.0, w tym Samsung QLED. Jest on istotny, jak nazwa wskazuje, dla graczy.

Ten mechanizm sprawia, że za każdym razem gdy korzystamy z konsoli, telewizor od razu zmieni ustawienia obrazu na takie, która są zoptymalizowane pod gry. Czyli dzięki niemu uzyskamy najniższe opóźnienie sygnału płynące z ruchów naszego pada do ekranu telewizora (tzw. input lag). Co ciekawe, jeśli natomiast włączylibyśmy zaraz potem Netflix, to telewizor z powrotem przestawi tryb obrazu na np. filmowy. Zero zmartwień dla użytkownika.

[h4]HDMI 2.1 - szczególnie ważne dla graczy chcących kupić TV pod nowe konsole[/h4]

Najwięcej korzyści związanych z HDMI 2.1 odczują właśnie gracze.

Istotną dla graczy technologią jest także Variable Refresh Rate, w skrócie VRR-HDMI (czyli np. AMD FreeSync, dostępny w konsolach). Usuwa ona efekt rozrywania ramek obrazu, gdy gra zmaga się z zapewnieniem stałej płynności. Gdy ostatecznie do tych ostatnich dochodzi, to FreeSync likwiduje poczucie "rwania" ruchów postaci sterowanej przez nas w grze.

Inną ciekawym, ale nieco mniej ważnym ulepszeniem jest Quick Media Switching (QMS). Dzięki niemu nie uświadczymy żadnego przestoju w formie czarnego, migającego obrazu przy przełączaniu się między urządzeniami, rodzajami odtwarzanej treści czy też aplikacjami VOD.

Kabel zgodny z HDMI 2.1 ma oznaczenie Ultra High Speed Cable
Kabel zgodny z HDMI 2.1 ma oznaczenie Ultra High Speed Cable© HDMI Forum

Na końcu warto też powiedzieć o Quick Frame Transport (QFT), czyli technologii minimalizującej opóźnienia przesyłania sygnału z kontrolera do telewizora, dzięki której input lag będzie jeszcze mniejszy.

HDMI 2.1 - nie każdy telewizor ma te same funkcje

HDMI Forum - organizacja ujednolicająca standardy związane z HDMI - postanowiło, że producenci mogą sprzedawać telewizory z oznaczeniem HDMI 2.1, nawet jeśli nie posiadają wszystkich funkcji HDMI 2.1.

Wtedy jednak muszą oni zaznaczyć, które funkcje HDMI 2.1 ich telewizory będą obsługiwać. W dniu 1 czerwca 2020 jedynie marki LG, Samsung oraz Sony obsługują szerzej standard HDMI 2.1, a pozostałe, np. Panasonic - są zgodne jedynie częściowo z HDMI 2.1.

Warto pamiętać

Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X będą wyposażone w porty HDMI 2.1

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.