Mają 100 milionów lat i wciąż żyją - tylko pozazdrościć!

Nieśmiertelność to wieczność, ale czym ona jest w praktyce? Ile trzeba przeżyć lat, aby być określanym jako "wieczny"? Czy sto milionów lat wystarczy? Jeśli tak, to mamy nieśmiertelne bakterie.

Bakterie
Bakterie
Henryk Tur

Nieśmiertelność to wieczność, ale czym ona jest w praktyce? Ile trzeba przeżyć lat, aby być określanym jako "wieczny"? Czy sto milionów lat wystarczy? Jeśli tak, to mamy nieśmiertelne bakterie.

Odkryto je na dnie Oceanu Arktycznego, u brzegów należącej do Norwegii wyspy Svalbard. Zespołem kierował Casey Hubert z Newcastle University, spodziewający się znaleźć mikroorganizmy dobrze radzące sobie w lodowatej wodzie, jednak ginące przy ociepleniu. Tym większe było jego zaskoczenie, gdy okazało się, że wyłowione z zimnej wody bakterie osiągnęły szczyt aktywności biologicznej przy 20 stopniach Celsjusza! Mało tego - nie przestano podgrzewać wody i oto kolejna aktywność nastąpiła w temperaturze 55 stopni, a więc przy wodzie, która już parzy!

Jak wykazało badanie genetyczne, bakterie te są ściśle spokrewnione z mikroorganizmami zamieszkującymi gorące, beztlenowe środowiska - jak skorupa oceaniczna czy złoża ropy naftowej. Do zimnych, arktycznych osadów trafiły poprzez prądy oceaniczne, gdzie spoczęły na miliony lat. Jak oceniają naukowcy - nawet 100 milionów lat. Odkrycie tego typu organizmów może mieć kolosalne znaczenie dla współczesnej medycyny oraz mikrobiologii. O różnych eksperymentach z ich wykorzystaniem lub koncepcjach z ich zastosowaniem dowiemy się pewnie niebawem.

Źródło: io9.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.