Mają inny sposób na ogrzewanie domów. Zastąpi tradycyjne metody
Innowacyjne rozwiązanie pochodzące z Holandii i Szwecji stwarza atrakcyjną alternatywę. Czyżby miało ono na przyszłość zastąpić tradycyjne metody ogrzewania w wielu gospodarstwach domowych?
19.02.2024 12:01
Firmy ze Szwecji i Holandii wprowadzają innowacyjne rozwiązanie. Czy przyczyni się to do zmniejszenia konieczności korzystania z węgla? Czy sprawi, że wiele osób zdecyduje się odstawić gaz? O co tak naprawdę chodzi?
Twierdzą, że te pompy ciepła są bardziej efektywne
Zaczynamy od firm Feenstra i Vattenfall, które prezentują swoje pompy ciepła. Głównym celem jest Wielka Brytania, gdzie podgrzewacze wodne na olej i gaz są bardzo popularne.
Zdaniem firm Vattenfall i Feenstra, ich produkty nie wymagają dodatkowej izolacji budynków. Zwykle niska wydajność starych pomp ciepła skłaniała użytkowników do dodatkowego ocieplenia elewacji, jeśli chcieli korzystać z możności ogrzewania pompami ciepła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielu ludzi zniechęcanych było niższymi temperaturami, które były osiągane przez pompy ciepła, w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania. Vattenfall wspólnie z Feenstra wprowadzają coś skuteczniejszego - pompy ciepła o wysokiej temperaturze.
Wyżej wymienione kwestie mają przestać być problemem, jako że wysokotemperaturowe pompy ciepła powinny ogrzewać wodę nawet przy bardzo niskich temperaturach, i to bez dodatkowego zasilania. Dotyczy to ogrzewania wody w systemie grzewczym, nawet podczas mrozu, a temperatura powinna oscylować w granicach od 60 do nawet 80 stopni Celsjusza. Zwykłe, niewysokotemperaturowe pompy oferują zdecydowanie mniejsze możliwości i w ich przypadku często wymagane jest dodatkowe ocieplenie domu.
Czas pokaże, jakie reakcje wywołają pompy ciepła o wysokiej temperaturze
Receptą ma być łatwa wymiana starego kotła gazowego, bez konieczności wymiany grzejników i dodatkowej izolacji. Tak przynajmniej zapewnia firma Vattenfall, która wprowadza wysokotemperaturowe pompy ciepła na rynek. Co więcej, instalacja jest na tyle prosta, że cały proces powinien zająć zaledwie dwa dni.
Vattenfall przekonuje o ogromnych korzyściach, takich jak łatwa instalacja i czyste powietrze. To brzmi zachęcająco, więc najważniejsze pytanie brzmi: czy rzeczywistość będzie sprzyjać temu produktowi? Czy ludzie naprawdę zdecydują się zainstalować innowacyjne pompy ciepła o wysokiej temperaturze od Vattenfall? Czas pokaże, a na początek weryfikacji może posłużyć rynek brytyjski.