Masz taki telewizor? Nie wyrzucaj - może być wart majątek

Teleskopy i monitory kineskopowe
Teleskopy i monitory kineskopowe
Źródło zdjęć: © unsplash

07.08.2022 13:11, aktual.: 07.08.2022 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewnie niektórym trudno w to uwierzyć, ale monitory i telewizory kineskopowe przeżywają teraz swój renesans. Wróciła moda na stare gry i gracze poszukują starych monitorów, twierdząc, że oferują one o wiele lepsze wrażenia w trakcie grania.

Monitory i telewizory CRT (inaczej kineskop, od Catode Ray Tube) swoje najlepsze czasy mają za sobą i trudno sobie wyobrazić, by jeszcze kiedyś stały się popularne. Nie są już produkowane i ciężko znaleźć nieuszkodzone modele. Tym bardziej dziwi rosnący popyt na stare kineskopy. Jest to efekt wzrostu zainteresowania starym sprzętem, oprogramowaniem oraz grami.

Dlaczego stare telewizory wciąż cieszą się wzięciem? Nie chodzi tylko o retro klimat, ale także o powody czysto techniczne związane m.in. z jakością wyświetlanej grafiki w grach 16-bitowych. Konstanty Młynarczyk tłumaczył to na łamach serwisu dopreprogramy.pl:

"Jest wiele powodów, dla których dla osoby zainteresowanej grami retro monitory lub telewizory CRT są naturalnym wyborem. Przede wszystkim, to właśnie do współpracy z nimi są przystosowane Amigi, Commodore'y, SNES-y czy Nintendo 64, więc nie ma problemów z przejściówkami i zamianą analogowego sygnału na cyfrowy."

W związku z tym ceny monitorów i telewizorów kineskopowych potrafią osiągać zaskakująco wysokie ceny. Niektóre modele są wyceniane nawet na kilkaset złotych. Jeżeli ten trend się utrzyma, to bardzo prawdopodobne że na rynek wrócą kineskopy. Oczywiście nie mówimy tu o masowej produkcji, która zastąpi obecne telewizory. Jednak mogą pojawić się firmy, które będą chciały przyciągnąć kolekcjonerów, oferując monitory kineskopowe.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)