Masz taki telewizor? Nie wyrzucaj - może być wart majątek

Pewnie niektórym trudno w to uwierzyć, ale monitory i telewizory kineskopowe przeżywają teraz swój renesans. Wróciła moda na stare gry i gracze poszukują starych monitorów, twierdząc, że oferują one o wiele lepsze wrażenia w trakcie grania.

Teleskopy i monitory kineskopowe
Teleskopy i monitory kineskopowe
Źródło zdjęć: © unsplash

Monitory i telewizory CRT (inaczej kineskop, od Catode Ray Tube) swoje najlepsze czasy mają za sobą i trudno sobie wyobrazić, by jeszcze kiedyś stały się popularne. Nie są już produkowane i ciężko znaleźć nieuszkodzone modele. Tym bardziej dziwi rosnący popyt na stare kineskopy. Jest to efekt wzrostu zainteresowania starym sprzętem, oprogramowaniem oraz grami.

Dlaczego stare telewizory wciąż cieszą się wzięciem? Nie chodzi tylko o retro klimat, ale także o powody czysto techniczne związane m.in. z jakością wyświetlanej grafiki w grach 16-bitowych. Konstanty Młynarczyk tłumaczył to na łamach serwisu dopreprogramy.pl:

"Jest wiele powodów, dla których dla osoby zainteresowanej grami retro monitory lub telewizory CRT są naturalnym wyborem. Przede wszystkim, to właśnie do współpracy z nimi są przystosowane Amigi, Commodore'y, SNES-y czy Nintendo 64, więc nie ma problemów z przejściówkami i zamianą analogowego sygnału na cyfrowy."

W związku z tym ceny monitorów i telewizorów kineskopowych potrafią osiągać zaskakująco wysokie ceny. Niektóre modele są wyceniane nawet na kilkaset złotych. Jeżeli ten trend się utrzyma, to bardzo prawdopodobne że na rynek wrócą kineskopy. Oczywiście nie mówimy tu o masowej produkcji, która zastąpi obecne telewizory. Jednak mogą pojawić się firmy, które będą chciały przyciągnąć kolekcjonerów, oferując monitory kineskopowe.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.