Meshworm - robotyczny robak z MIT

Robakopodobne nie są zbyt wdzięcznym tematem, gdy chodzi o konstrukcję robotów. Z drugiej strony liczba potencjalnych zastosowań takiego mechanoida jest na tyle duża, że wciąż podejmowane są próby skonstruowania mechanicznej dżdżownicy. Nie trzeba było długo czekać, by mądre głowy z MIT zaprezentowały taki okaz.

Fot. MIT
Fot. MIT
Mariusz Kamiński

10.08.2012 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robakopodobne nie są zbyt wdzięcznym tematem, gdy chodzi o konstrukcję robotów. Z drugiej strony liczba potencjalnych zastosowań takiego mechanoida jest na tyle duża, że wciąż podejmowane są próby skonstruowania mechanicznej dżdżownicy. Nie trzeba było długo czekać, by mądre głowy z MIT zaprezentowały taki okaz.

Meshworm to owoc współpracy trzech poważnych ośrodków naukowych - MIT, Harvard University i Seoul National University. Te trzy podmioty opracowały robotyczną dżdżownicę, która może znaleźć zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia.

Meshworm to, wedle słów konstruktorów, sztuczny mięsień. Jego głównym elementem jest siatkowa osłona, podobna do tej spinającej kable nowoczesnych zasilaczy komputerów PC. W siatkę wpleciono drut wykonany z niklu i tytanu. Drut ten kurczy się i rozszerza pod wpływem przepuszczanego przez niego napięcia, generując w ten sposób.... ruchy robaczkowe.

Eliminacja elementów mechanicznych znacznie uprościła konstrukcję mechanicznego robaka i jednocześnie zwiększyła jego wytrzymałość. Testy przeprowadzone przez naukowców (między innymi walenie młotkiem) dowiodły wyjątkowej trwałości konstrukcji. W projekcie maczała palce także DARPA, więc kwestia wytrzymałości nie powinna nikogo dziwić :)

Co prawda nie wyobrażam sobie implementacji Meshworma na polu bitwy, ale widzę tę dżdżownicę w bardziej pokojowych dziedzinach życia. Nowoczesne endoskopy, którymi można "wpełznąć" do organizmu pacjenta, mogą znacznie ograniczyć ból związany z badaniem i dotrzeć do mniej dostępnych zakamarków ciała. Poniżej klip wideo z procesu walenia młotkiem w Meshworma.

Soft autonomous earthworm robot at MIT

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.