Miejski kompostujący kosz na śmieci

Coraz częściej nawołuje się do kompostowania odpadów - gdzie tylko się da. Dziś o miejskim koszu na śmieci, który jednocześnie spełnia dwie dodatkowe role:  klombu i kompostownika.

kosz
kosz
Katarzyna Kieś

Coraz częściej nawołuje się do kompostowania odpadów - gdzie tylko się da. Dziś o miejskim koszu na śmieci, który jednocześnie spełnia dwie dodatkowe role:  klombu i kompostownika.

Kompostujący kosz to na razie tylko koncept. Docelowo mógłby być wykonany ze szkła, aluminium czy syntetyków nadających się do przetworzenia i/lub pochodzących z odzysku. Wnętrze kosza podzielone byłoby na kilka komór. Do górnej trafiałyby odpadki ulegające biodegradacji; w komorach poniżej zbierałby się coraz bardziej dojrzały kompost. Na najniższej "półce" kosza znajdowałby się pojemnik, w którym zbierałoby się żyzne podłoże.  Pojemnik byłby okresowo opróżniany, a kompost trafiałby np. na miejskie rabatki.

Kolejnym niecodziennym rozwiązaniem jest obsadzenie kosza roślinami - co ma jak najbardziej sens, bo daleko nie trzeba by szukać dobrego nawozu. Byłby po sąsiedzku - w komorach z kompostem. (Nie widziałam jeszcze nigdzie miejskiego kosza na śmieci obsadzonego roślinami ozdobnymi. Na niektórych osiedlach spotyka się jedynie miejsca śmietnikowe zasłonięte roślinami pnącymi.)

Pomysł kompostującego kosza na śmieci jest świetny, ale znając realia, obawiam się, że przy każdym z takich wynalazków należałoby albo postawić czuwającego przez całą dobę stróża porządku publicznego, albo też zainstalować monitoring. Inaczej te innowacyjne kosze błyskawicznie zapełniłyby się śmieciami absolutnie nie nadającymi się do biorozkładu; albo - co gorsza -  mogłyby "wywędrować" na prywatne posesje...

Źródło: Ubergizmo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.