Muzeum Gwizdka
19.06.2010 10:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cóż za muzeum może mieścić się w miejscowości Gwizdały? Wszak pasuje tu li jedynie Muzeum Gwizdka. Obiekt ten znajduje się w jednej z części Szkole Podstawowej im. W.Witosa.
Cóż za muzeum może mieścić się w miejscowości Gwizdały? Wszak pasuje tu li jedynie Muzeum Gwizdka. Obiekt ten znajduje się w jednej z części Szkole Podstawowej im. W.Witosa.
Muzeum powstało w 1999 roku. Ekspozycja zawiera gwizdki milicyjne, blaszane, drewniane, ale także takie do czajników. W sumie około 5 tysięcy eksponatów. Muzeum współpracuje z Muzeum Techniki w Warszawie oraz dwoma muzeami kolejowymi: w Ełku i Sochaczewie. Najstarszy gwizdek ma prawie 200 lat.
Pomysłodawcą i twórcą muzeum jest Witold Tchórzewski, lekarz rentgenolog oraz kolekcjoner wszelkiej maści zabawek. Przejeżdżając przez miejscowość Gwizdały, postanowił zostawić tu część swej kolekcji, a dokładniej 53 gwizdki. Dołożyli się kolejarze z różnych stron Polski, a potem kolekcję pomnażali i dalej to robią, zbieracze gwizdków z całego świata. Muzeum jest nawet w posiadaniu aborygeńskiego gwizdka z Australii. Eksponaty przywożone lub przysyłane są również z USA i Gwatemali.
Wstęp jest wolny od poniedziałku do piątku między 8:00 a 17:00. W weekend na żądanie.
Jak dotrzeć:
Miejscowość Gwizdały mieści się w powiecie łochowskim, około 70 kilometrów od Warszawy. Można dostać się busem, który odjeżdża kilka razy dziennie, pierwszy o 7:00, a ostatni o 22:20, spod Dworca Wileńskiego w Warszawie, a dojeżdża do miejscowości Ogrodniki. Stamtąd jedzie się lokalnym autobusem do Gwizdał.
Kontakt do muzeum:
tel.: (025) 675 11 46
A jak jest zbudowany gwizdek, dowiecie się poniżej:
foto: wikipedia.org