Muzeum w chmurach

Nie, współczesna technologia nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu, który pozwalałby na budowanie w obłokach. Wyobraźnia architektów przekracza jednak wszelkie granice. Przykładem tego jest projekt muzeum, które sprawia wrażenie unoszącego się nad powierzchnią ziemi.

Muzeum
Muzeum
Krzysztof Cyło

28.07.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie, współczesna technologia nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu, który pozwalałby na budowanie w obłokach. Wyobraźnia architektów przekracza jednak wszelkie granice. Przykładem tego jest projekt muzeum, które sprawia wrażenie unoszącego się nad powierzchnią ziemi.

Projekt muzeum znanej pracowni MAD Architects dla miasta Xiamen w Chinach z wielu powodów można nazwać interesującym. Budynek w kształcie organicznego, asymetrycznego obiektu ma zostać pokryty niby-ciekłym metalem, który odbija od swojej powierzchni całe otoczenie. Tym samym wydaje się, że elewacja "żyje", jest w ciągłym ruchu, niczym chmura na niebie. Wrażenie dopełnia unosząca się nad powierzchnią ziemi główna część budynku. Muzeum będzie wsparte na pięciu smukłych filarach, z założenia przypominających łodygi rośliny. W nich znajdować się będą windy. Wszystko po to, aby nie zasłaniać pięknego otoczenia parku, w którym planowo miałoby powstać.

Obraz

Wygląda to bardzo ciekawie, jednak atrakcyjny design nie zawsze idzie w parze z praktycznością. Podobnie jest tutaj. Pomimo, że budynek jest dosyć spory, to nie oferuje wystarczającej ilości miejsca na wszystkie atrakcje. Dlatego część z nich zostanie rozlokowana na dachu oraz w parku od spodu.

Na samym dole znajdzie się amfiteatr z miejscem dla publiczności oraz obiekty sportowe. Dach będzie miejscem błogiego relaksu, bowiem przeznaczono go na strefę zieleni z ogrodami i sztucznym wodospadem. Wnętrze chmurki skrywać będzie natomiast to co najważniejsze, czyli sale wystawowe, kawiarnie, restauracje i biura.

Obraz

Sporo ostatnio mówimy o ekologii w architekturze. Także tutaj dach pokryty będzie panelami słonecznymi, choć nie wiadomo czy odnawialne źródła energii pokryją całe zapotrzebowanie. Ciepły i słoneczny klimat tamtejszego regionu zapewni jednak sporą jej dawkę.

Obraz

Źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.