Najdziwniejszy hotel świata w końcu otwarty?

Ten dziwaczny hotel, jak można się domyślić, jest dziełem Azjatów i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc Pjongjangu - stolicy Korei Północnej. Niestety, mimo że budowę rozpoczęto pod koniec lat 80., budynek wciąż nie jest w pełni ukończony. Czy marzenie Kim Dzong Ila wreszcie się spełni?

Najdziwniejszy hotel świata w końcu otwarty?
Grzegorz Nowak

01.08.2011 13:15

Ten dziwaczny hotel, jak można się domyślić, jest dziełem Azjatów i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc Pjongjangu - stolicy Korei Północnej. Niestety, mimo że budowę rozpoczęto pod koniec lat 80., budynek wciąż nie jest w pełni ukończony. Czy marzenie Kim Dzong Ila wreszcie się spełni?

Hotel Ryugyong to jeden z najdziwniejszych hoteli, który również zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbrzydszych budynków na świecie. Został zaprojektowany jako część modelowego, propagandowego wyglądu komunistycznej stolicy, jednak początkowe ambitne plany szybko zweryfikowała rzeczywistość.

Budowę rozpoczęto w 1987 roku i trwała ona do 1993, kiedy to wznoszenie hotelu musiano przerwać. Po upadku Związku Radzieckiego strumień pieniędzy zasilający państwo przestał płynąć, a Korea Północna wpadła w biedę. Teraz, po 24 latach od położenia pierwszej cegły, budynek wydaje się skończony, ale pewności nie ma.

Obraz

Zaprojektowany według futurystycznych wzorców, upodobanych przez architektów-marksistów, Hotel Ryugyong miał być chlubą stolicy. Mierzący 303 metry wysokości i mający 105 pięter budynek był w owych czasach jednym z najwyższych, jakie znajdowały się poza Stanami Zjednoczonymi. Bez pieniędzy nie dało się go jednak ukończyć i betonowy gigant straszył przez kolejne lata.

Przez ten czas stał się jednym z najczęściej wyszukiwanych w Google Earth i zyskał nazwę Hotel Zagłady. Sami Koreańczycy zwyczajnie go ignorowali, a zachodni turyści nie byli w stanie odwiedzić tego miejsca (taksówkarze ze stolicy nie wożą tam nikogo).

Obraz

Trudno o rzetelne relacje z Korei Północnej, jednak w 2008 roku pojawiły się doniesienia o wznowieniu prac na placu budowy. Obserwatorzy z południa określili koszt naprawy i przywrócenia budynku do stanu używalności - miał wynieść 1-2 miliarda dolarów. W tym czasie egipska firma Orascom miała zainwestować 400 milionów dolarów w budynek, choć próżno szukać oficjalnych informacji na ten temat.

W zeszłym tygodniu Business Insider poinformował, że zewnętrzna część budynku została ukończona i trwają prace wewnątrz. Zakończenie planowane jest na 2012 rok, kiedy to ma się odbyć uroczysty jubileusz sprawowania władzy przez Kim Dzong Ila - Wiecznego Przywódcę. Rzeczywiście - betonowy kolos został pokryty szklaną powłoką i z zewnątrz budynek prezentuje się całkiem nieźle.

Można się spodziewać, że wnętrze hotelu zostanie wykończone jedynie na tyle, żeby móc zorganizować jubileusz dla celów propagandowych. Raczej nie ma możliwości, żeby hotel z 3 tys. apartamentów i 5 obrotowymi restauracjami został otwarty dla gości. W tym kraju nie ma przecież ludzi, którzy mogliby zapłacić za taki luksus (luksusem w niektórych rejonach kraju jest pełen talerz jedzenia), a przecież przemysł turystyczny praktycznie nie istnieje. To jednak nie pierwszy absurd w Korei Północnej.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/10]

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.