Najlepsze rozszerzenia, które ułatwią nawigację w Firefoksie

Firefox
Firefox
Przemysław Muszyński

15.09.2010 08:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądarki internetowe opierają się na wzorcach pochodzących jeszcze z lat 90. poprzedniego stulecia. Mimo że zastosowane w nich rozwiązania są sprawdzone i wygodne to, jak wszystko, da się je poprawić. Jak zrobić to w Firefoksie?

Przeglądarki internetowe opierają się na wzorcach pochodzących jeszcze z lat 90. poprzedniego stulecia. Mimo że zastosowane w nich rozwiązania są sprawdzone i wygodne to, jak wszystko, da się je poprawić. Jak zrobić to w Firefoksie?

Auto Pager

Warto przyjrzeć się dodatkowi Auto Pager. Rozszerzenie to pozwala na automatyczne wczytanie następnej strony w momencie, gdy użytkownik przeczyta zawartość ekranu. Aplikacja ma możliwość pauzowania i wstrzymywania akcji. Wadą jest wymóg stworzenia instrukcji dla każdego serwisu osobno.

Na szczęście Auto Pager ma wbudowane zasady dla części najpopularniejszych stron (między innymi Google czy cyfrowego wydania dziennika "The New York Times"), ich zestawy można też pobrać z Sieci. Tworzenie własnych reguł również jest łatwe. Można to zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia Site Wizard lub ręcznie.

PageZipper

W chwili, gdy użytkownik przewinie ekran do dołu, dodatek PageZipper automatycznie wyświetli kolejną stronę. Sprawdzi się on najlepiej w galeriach, nie tylko z powodu architektury i sposobu poruszania się użytkowników po tego typu stronach (tzn. skanowania ich wzrokiem i przechodzenia na kolejne karty), lecz także za sprawą dodatkowych funkcji.

PageZipper pozwala bowiem na automatyczną zmianę rozmiaru obrazków, tak by wypełniały całe okno przeglądarki. Dodatkowo na górnym pasku dodaje strzałki pozwalające na automatyczne przechodzenie między poszczególnymi ilustracjami w danej galerii. Aplikację można pobrać ze strony Mozilla Fundation lub strony autora.

NextPlease

Ostatnia propozycja to NextPlease - chyba najwygodniejszy dodatek z wymienionych. Najlepiej sprawdza się na stronach wyszukiwania, choć jest przydatny także w innych serwisach. Próbuje określić, jaki link kliknie użytkownik. Detekcja opiera się na słowach kluczowych, takich jak np. Next Page, Previus Page itd.

Kolejna zaleta to liczne skróty ułatwiające pracę. Najważniejsze to:

  • CTRL + Shift + Strzałka w Prawo - Następna Strona
  • CTRL + Shift + Strzałka w Lewo - Poprzednia Strona
  • CTRL + Shift + Strzałka w Górę - Pierwsza Strona
  • CTRL + Shift + Strzałka w Dół - Ostatnia Strona

Skróty można też samodzielnie zmienić w opcjach.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)