Najstarszy i najdroższy aparat na świecie!

Niesamowita wiadomość dotarła do nas z Wiednia. Okazuje się, że już w maju tego roku będzie można wziąć udział w historycznej aukcji. Licytowanym przedmiotem będzie urządzenie do tworzenia dagerotypów, skonstruowane przez Alphonse’a Giroux, szwagra Louis’a Jacques Mandé Daguerre, uznawanego za ojca fotografii.

Najstarszy i najdroższy aparat na świecie!
Artur Starzyk

28.01.2010 | aktual.: 11.03.2022 16:21

Niesamowita wiadomość dotarła do nas z Wiednia. Okazuje się, że już w maju tego roku będzie można wziąć udział w historycznej aukcji. Licytowanym przedmiotem będzie urządzenie do tworzenia dagerotypów, skonstruowane przez Alphonse’a Giroux, szwagra Louis’a Jacques Mandé Daguerre, uznawanego za ojca fotografii.

Daguerreotype Giroux pochodzi z 1839 roku i bez wątpienia jest najstarszym tego typu urządzeniem na ryku. Słowo „rynek” zostało użyte przeze mnie nie bez kozery. Otóż jak do tej pory, aparaty te były częściami zbiorów muzealnych. Nigdy nie trafiły do sprzedaży. Do czasu jednak. Pochodzący z prywatnej kolekcji „dagerotyp”, zostanie zlicytowany 29 maja w ofercie WestLicht Photographica Auction. Cena wywoławcza to 200 tyś euro, ale eksperci szacują że licytacja powinna „zatrzymać się” na poziomie 500-700 tyś euro!

Obraz

W jaki sposób otrzymuje się dagerotypy? Otóż materiałem światłoczułym jest warstwa jodku srebra na powierzchni polerowanej i posrebrzonej płytki miedzianej. Obraz wywołuje się w parach rtęci. Otrzymany obraz stanowi jednocześnie negatyw i pozytyw, jednakże efekt pozytywowy uzyskuje się poprzez oglądanie go pod odpowiednim kątem.

Nie wiadomo czy urządzenie potrafi jeszcze wykonywać dagerotypy, ale podobno jego stan techniczny jest bardzo dobry. Nieco więcej o aukcji możecie przeczytać pod tym adresem. Sam jestem ciekaw, jaka będzie ostateczna cena za ten unikatowy przedmiot. Bez wątpienia będzie to jednak najstarszy i najdroższy „aparat” na świecie!

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.