Najszybszy pociąg na świecie. Rozpędza się do 600 km/h

Chińczycy prezentują najszybszy pociąg na świecie. Ten magnetyczny pojazd jest szybszy niż jakikolwiek inny stosowany obecnie w transporcie naziemnym. Już teraz rozpędza się do 600 km/h, a ma być jeszcze szybszy.

Chiński pociąg magnetyczny
Chiński pociąg magnetyczny
Źródło zdjęć: © YouTube

21.07.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiński pociąg magnetyczny jest najszybszym pojazdem naziemnym na świecie. Obecnie, w fazie testów, rozpędza się on do 600 km/h. Docelowo ma być jeszcze szybszy i poruszać się z prędkością 700 km/h.

Osiągnięcie takiej prędkości jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii Maglev. Sprawia ona, że pociąg unosi się nad szynami, dzięki polu elektromagnetycznemu, co kompletnie eliminuje tarcie między pojazdem a szyną. Dzięki temu pociągi firmy China Railway Rolling Stock Corporation są w stanie bić rekordy prędkości.

World's first 600 km/h high-speed maglev train rolls off assembly line

Testy technologii Maglev trwają już od około 20 lat. Do tej pory nie wykonano jednak długodystansowej trasy, na której można by testować pociąg. W końcu ma się to zmienić. Już za dwa lata pociąg miałby kursować między dwoma najważniejszymi miastami w Chinach, czyli na trasie Pekin - Szanghaj. Odcinek około 1000 kilometrów nowoczesny pociąg miałby pokonywać w około 2,5 godziny. Lot samolotem na tej trasie zajmuje obecnie trzy godziny. Samo to świadczy o tym jak doskonałym środkiem transportu może być kolej magnetyczna.

Technologią zainteresowane są inne kraje, takie jak Japonia czy Niemcy. Jednak ze względu na wysokie koszty wdrażania i konieczność wykonywania całkowicie nowych torów kolejowych, póki co do inwestycji nie doszło.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.