Nasza-Klasa, czy Nasz-Facebook? Fanpage pojawią się również na NK
Najpierw Grono, teraz Nasza-klasa. Wszyscy upodabniają się do Facebooka, bo nie mają innego wyjścia. Dla Grona jest już za późno, ale Nasza-klasa ma jeszcze szanse wyciągnąć z serwisu Zuckenberga co najlepsze.
Najpierw Grono, teraz Nasza-klasa. Wszyscy upodabniają się do Facebooka, bo nie mają innego wyjścia. Dla Grona jest już za późno, ale Nasza-klasa ma jeszcze szanse wyciągnąć z serwisu Zuckenberga co najlepsze.
Według dobrze poinformowanego źródła w Naszej-klasie, serwis Macieja Popowicza szykuje się do wprowadzenia znanych z Facebooka "Fapanges" i grup tematycznych. Są to podstrony serwisu na których firma, stowarzyszenie lub jakaś inicjatywa(grupa fanów czegoś tam?) może się promować budując społeczność i uzyskać wreszcie wymierne korzyści z aktywności na N-K.
To kolejny dowód, że Nasza-klasa postanowiła zostać polskim Facebookiem - zanim zrobi to coraz popularniejszy w naszym kraju serwis Zuckenberga ;) . Zapowiedzią nowego trendu był śledzik, który jest tak ściśle zintegrowany z N-K, że spokojnie można go potraktować jako odpowiednik streamu (strumienia wiadomości) stanowiącego treść Facebooka. Kolejną poszlaką stały się oficjalne konta na śledziku, stanowiące najwyraźniej wstęp do wprowadzania "Fanpages".
Jednak zamiast narzekać, że N-K kopiuje rozwiązania z FB, warto przyklasnąć zmianom, ponieważ dzięki nim na serwisie Popowicza może pojawić się wreszcie treść. Będzie nie tylko "miejscem spotkań" - które już się odbyły, ale tak jak Facebook miejscem zdobywania informacji i dyskusji, atrakcyjnym tak dla użytkownika jak i dla biznesu. Szansa jest spora, ponieważ N-K posiada gigantyczną, a tym samym atrakcyjną bazę użytkowników, a zmiany polegają na wprowadzaniu nowych funkcjonalności, a nie upodabnianiu się wizualnie do FB, czego z marnym skutkiem próbowało Grono.
Prawdziwym wyzwaniem będą jednak aplikacje i Facebook Connect. Jeśli Nasza-Klasa chce związać ze sobą użytkowników równie mocno jak robi to Facebook, to prędzej czy później będzie musiała udostępnić developerom bazę na bazie której będą mogli pisać aplikacje "pod NK", które stworzą cały ekosystem ludzi zainteresowanych dalszym rozwojem serwisu. Znienawidzone przez część użytkowników FB Farmville i quizy są w stanie utrzymać na serwisie użytkowników, którzy już znudzili się resztą oferowanych przez serwis możliwości.
Ostatnim krokiem, na drodze do stawienia czoła Facebookowi, który osiąga właśnie "masę krytyczną" - konieczną do gwałtownej ekspansji w Polsce, jest stworzenie odpowiednika Facebook Connect. Udostępnienie użytkownikom możliwości logowania się na inne serwisy za pomocą konta na Naszej-klasie, aby N-K tak jak Facebook na świecie, mogła stać się internetowa tożsamością w Polsce. Z tożsamości identyfikującej nas w sieci na kilku serwisach się nie rezygnuj, z samej Naszej-klasy jest zniknąć można łatwo i bez konsekwencji.