Naukowcy potrafią "wywąchać" nowotwory

Na pewno słyszeliście o tym, że niektóre psy i koty są w stanie wyczuć, czy człowiek choruje na raka. Dzięki nowej generacji „elektronicznych nosów” tą samą umiejętnością dysponują uczeni.

Naukowcy potrafią "wywąchać" nowotwory
Marek Maruszczak

19.08.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:39

Na pewno słyszeliście o tym, że niektóre psy i koty są w stanie wyczuć, czy człowiek choruje na raka. Dzięki nowej generacji „elektronicznych nosów” tą samą umiejętnością dysponują uczeni.

Nowe testy oddechowe przeprowadzane za pomocą „elektronicznego nosa” są w stanie określić nie tylko to, czy badana osoba jest chora, lecz także to, jakie organy zostały zaatakowane prze komórki rakowe.

Podczas badań na grupie 177 ochotników rozpoznano przypadki raka piersi, płuc, jelit oraz prostaty. Niektóre w bardzo wczesnych stadiach. Badania oddechu umożliwiają wykrycie chemikaliów charakterystycznych dla konkretnego typu nowotworu. W analogiczny sposób niektóre zwierzęta rozpoznają chorych ludzi. Możemy więc mówić o kolejnej udanej inspiracji światem natury.

Stosowane dotychczas metody wczesnego wykrywania nowotworów są dość kosztowne, ale jest szansa, że testy oddechowe staną się dla nich tanią i prostą alternatywą. Mam nadzieję, że tak się stanie, a rutynowe badania na obecność nowotworów będą równie proste i szybkie jak skorzystanie z alkomatu.

Źródło: Inventor Spot

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.