Naukowcy stworzyli drożdże z ludzkim DNA

Holenderscy naukowcy wszczepili do komórek drożdży piekarskich DNA z ludzkich mięśni odpowiedzialne za przetwarzanie cukru w energię. Dalsze badania wciąż trwają, ale eksperyment pomoże w szukaniu skutecznych terapii nowotworowych.

Drożdże z ludzkim DNA pomogą w badaniach nad nowotworami.
Drożdże z ludzkim DNA pomogą w badaniach nad nowotworami.
Źródło zdjęć: © Unsplash | National Cancer Institute

Zespół biotechnologów z Uniwersytetu Technicznego w Delft pod przewodnictwem Pascale Daran-Lapujad dokonał ciekawego eksperymentu. Naukowcy wszczepili do drożdży piekarskich zespół 25 genów pochodzących z ludzkich mięśni. Wprowadzone DNA odpowiada za tzw. szlak metaboliczny. W dużym uproszczeniu, pojęcie to obejmuje m.in. proces rozkładu cukru na energię oraz pozostałości wykorzystywane do budowy komórek mięśniowych.

Drożdże z ludzkim DNA posłużą do badań nad nowotworami

Eksperyment holenderskich biotechnologów jest kluczowy dla dalszych badań nad nowotworami. Wprowadzone do drożdży geny często ulegają mutacjom, które w procesie kancerogenezy prowadzą do powstawania komórek rakowych. Naukowcy chcą wykorzystać drożdże z ludzkim DNA do dalszych eksperymentów, w tym do testowania leków przeciwnowotworowych.

Co istotne, zespół Daran-Lapujad nie tyle wszczepił ludzkie DNA do drożdży piekarskich, co całkowicie zastąpił nim oryginalne geny odpowiadające za szlak metaboliczny. W rezultacie powstałe drożdże piekarskie są w stanie się normalnie odżywiać. Można je wykorzystać np. do upieczenia ciasta, choć zważywszy na koszt wprowadzenia modyfikacji genetycznych, byłoby to dużym marnotrawstwem.

Drożdże są często wykorzystywane przez naukowców do podobnych eksperymentów. Okazuje się, że komórki drożdży piekarskich przypominają komórki człowieka. Jest to prawdopodobnie efekt konwergencji – w procesie ewolucji właśnie taka budowa komórek okazała się najlepiej dostosowana do warunków panujących w środowisku. Dzięki tej właściwości naukowcy wykorzystują komórki drożdży do badań nad ludzkim DNA.

Wyniki pracy zespołu Daran-Lapujad opublikowało renomowane czasopismo naukowe The Cell. Artykuł został udostępniony bezpłatnie w ramach otwartego dostępu do źródeł naukowych.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.