Naukowcy wymyślili maseczkę, która nie tylko chroni przed koronawirusem. Ona też go unieszkodliwia

Naukowcy wymyślili maseczkę, która nie tylko chroni przed koronawirusem. Ona też go unieszkodliwia01.11.2020 13:44
Naukowcy wymyślili maseczkę, która nie tylko chroni przed koronawirusem. Ona też go unieszkodliwia
Adam Bednarek

Oryginalne rozwiązanie służyć ma przede wszystkim osobom, które nie mogą zachować dystansu społecznego - jak np. pracownicy służby zdrowia. Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) pochwalili się swoim rozwiązaniem.

To jeszcze prototyp, ale założenia są obiecujące. Maseczka wymyślona przez inżynierów z Massachusetts Institute of Technology ma nie tylko chronić przed wirusami, ale przede wszystkim je eliminować.

Będzie to możliwe za sprawą miedzianej siatki i wysokich temperatur.

Choćby polscy profesorowie przypominali, że "istnieje temperatura referencyjna, do której odnosi się ciepło wrażliwość praktycznie wszystkich wirusów" - stąd lepiej prać ubrania w wyższej niż zwykle. Ta temperatura to według Marcina Bańbura, dyrektora Instytutu Medycyny Weterynaryjnej z SGGW, "56 stopni Celsjusza" (wypowiedź z marca).

Owszem, dziś naukowcy zauważają, że koronawirus jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na wysokie temperatury. Wirus może replikować się jeszcze przez godzinę po wystawieniu na działanie temperatury 60 stopni Celsjusza.

Specjaliści z MIT zdają sobie jednak z tego sprawę. Dlatego miedziana siatka - zasilana baterią - "atakuje" wirusa temperaturą nawet 90 stopni Celsjusza. To gwarantować ma od tysiąckrotnej do nawet milionowej redukcji cząstek wirusów.

Naukowcy są przekonani, że ich rozwiązanie pozwala wdychać i wydychać powietrze pozbawione cząstek wirusa. Obecnie powstaje prototyp, który następnie będzie testowany.

Maseczki coraz częściej są przedmiotem prac naukowców. Na przykład badacze z Harvardu i MIT opracowali maseczkę, która wytwarza sygnał fluorescencyjny, gdy osoba zakażona koronawirusem oddycha, kaszle lub kicha.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)