Naukowcy zgubili robota za 130 000 dolarów

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że autonomiczny podwodny robot badawczy nazywa się Waldo. W Polsce Waldo znamy jako Wolliego, więc „Gdzie jest Wolly?” Za odnalezienie maszyny wyznaczono 500 dolarów nagrody.

Naukowcy zgubili robota za 130 000 dolarów
Marek Maruszczak

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że autonomiczny podwodny robot badawczy nazywa się Waldo. W Polsce Waldo znamy jako Wolliego, więc „Gdzie jest Wolly?” Za odnalezienie maszyny wyznaczono 500 dolarów nagrody.

Kosztowna zguba pochodzi z Mote Marine Laboratory w Sarasocie na Florydzie. Robot, co 2 godziny wysyłał raporty do bazy, ale w pewnym momencie zamilkł.

Po 4 dniach poszukiwań okazało się, że Wolly był 15 metrów od miejsca gdzie badacze stracili z nim kontakt. Znalezienie robota było możliwe tylko dzięki temu, że zaczął znowu „nadawać”.

Obraz

Pomimo zaoszczędzenia 500 dolarów naukowcy nie wyglądają na szczególnie szczęśliwych.

Nie wiadomo dokładnie, jaka była przyczyna zerwania kontaktu z Waldo. Pod uwagę były brane 2 ewentualności: albo do wnętrza robota dostała się woda i zatonął, albo uszkodzeniu uległ komputer i żółta maszyna dryfowała bez możliwości nawiązania kontaktu z bazą.

Po odnalezieniu zaginionego najczęściej mówi się, że mógł tymczasowo utknąć na jakiejś podwodnej przeszkodzie.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.