Netatmo Personal Weather Station - stacja pogodowa, która ma sens [recenzja]

Netatmo Personal Weather Station - stacja pogodowa, która ma sens [recenzja]28.11.2018 12:40
Netatmo Personal Weather Station. Banan dla skali
Netatmo Personal Weather Station. Banan dla skali

Czulibyście ekscytację na myśl, że będziecie testować stację pogody? Ja też nie czułem. Po kilku tygodniach spędzonych ze sprzętem Netatmo całkowicie zmieniłem zdanie – to jedno z ciekawszych i lepiej zaprojektowanych urządzeń, z jakim miałem ostatnio do czynienia. A na dodatek zwyczajnie się przydaje.

Jaki obraz przywołujecie z pamięci na słowa „stacja pogody”? Dla mnie przez lata pierwszym skojarzeniem był jakiś szary wyświetlacz, pokazujący godzinę, temperaturę i parę innych, mało przydatnych danych. Ot, gadżecik, który stoi sobie gdzieś na półce i czasem ktoś z litości rzuci na niego okiem.

Netatmo Personal Weather Station - stacja bazowa i moduł zewnętrzny
Netatmo Personal Weather Station - stacja bazowa i moduł zewnętrzny

Nic zatem dziwnego, że pierwsze zdziwienie przeżyłem, wyciągając stację pogodową Netatmo z pudełka. Urządzenie o dumnej nazwie Netatmo Personal Weather Station ma formę dwóch niewielkich, pozbawionych ozdób walców z aluminium, przypominających raczej puszki z napojem, niż sprzęt, który przekaże nam jakieś istotne informacje. Wrażenie to potęguje brak jakiegokolwiek wyświetlacza czy – na pozór – wskaźników, informujących o pracy urządzenia.

Netatmo Personal Weather Station – aluminiowy minimalizm

Większy walec to stacja bazowa, przeznaczona do monitorowania sytuacji w pomieszczeniu, w którym została ustawiona. Mniejszy to czujnik zewnętrzny, odpowiedzialny za monitorowanie sytuacji za oknem. Co istotne, producent przewidział możliwość rozbudowy zestawu zarówno o dodatkowe czujniki wewnętrzne (np. do pozostałych pomieszczeń w domu – maksymalnie 3), jak i o zewnętrzny czujnik deszczu i siły wiatru.

Netatmo Personal Weather Station - stacja bazowa wskazująca zielonym podświetleniem niski poziom dwutlenku węgla
Netatmo Personal Weather Station - stacja bazowa wskazująca zielonym podświetleniem niski poziom dwutlenku węgla

Co potrafi Netatmo Personal Weather Station? Stacja bazowa prowadzi cykliczne pomiary temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia, natężenia hałasu i stężenia dwutlenku węgla. W ciekawy sposób rozwiązano kwestię komunikacji z użytkownikiem. Wystarczy dotknąć górnej powierzchni urządzenia, by stacja wykonała dodatkowy pomiar i przesłała jego dane do aplikacji, dając nam natychmiastowy podgląd jakości powietrza w domu.

Jak sprawdzić pogodę za oknem?

Co istotne, ta część zestawu, choć komunikuje się bezprzewodowo, wymaga podłączenia stacjonarnego zasilania. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście materiałów promocyjnych, gdzie zazwyczaj zobaczymy stację pogody stojącą dumnie i samotnie, bez żadnych plączących się kabli. Niestety, jeden przewód jest potrzebny.

Netatmo Personal Weather Station - otwarty moduł zewnętrzny
Netatmo Personal Weather Station - otwarty moduł zewnętrzny

Moduł zewnętrzny ma za to zasilanie bateryjne - dwa małe „paluszki” (AAA) mają zapewnić rok działania. Warto podkreślić spory zasięg komunikacji bezprzewodowej – podczas testów wszystko działało prawidłowo nawet na dystansie ok. 80 metrów. W realnych warunkach trzeba doliczyć wpływ różnych przeszkód, jednak bez żadnego ryzyka można przyjąć, że – o ile nie mieszkamy w Escorialu czy na zamku w Malborku – zasięg łączności da nam pełną swobodę w ustawianiu sprzętu.

Osobista prognoza pogody

No dobrze, zapyta ktoś, ale po co to wszystko? Nie prościej po prostu wyjrzeć za okno i ocenić, czy trzeba danego dnia założyć cieplejszą kurtkę? Albo wykonać test kota, licząc sekundy od wystawienia zwierzaka na balkon do momentu, w którym ponownie będzie wygrzewał się leżąc na routerze?

Otóż nie.

Wszystko za sprawą faktu, że Netatmo dostarcza dane nie tylko zróżnicowane i wiarygodne, ale przede wszystkim lokalne. Nie z twojego miasta czy dzielnicy, ale z twojego domu i jego bezpośredniego otoczenia. Jeśli czujnik deszczu pokazuje opady, to znaczy, że pada właśnie na twój dach. Jeśli czujnik wykrywa hałas – ściągnij słuchawki i zainteresuj się, co jest jego źródłem. A gdy pionowy pasek na obudowie centralnego modułu zacznie po pomiarze zmieniać kolor, zmierzając od zielonego w stronę czerwieni – to znak, że najwyższy czas przewietrzyć pokój.

Jeśli zaczyna padać, wykonaj następujące czynności…

Na pozór nie brzmi to zbyt imponująco – w końcu, jeśli akurat nie adorujemy sufrażystek w grze Red Dead Redemption 2 i jesteśmy w miarę trzeźwi, sami zauważymy, że warto przewietrzyć pokój albo zamknąć okno, bo deszcz zalewa nam parkiecik. Siłą i kluczowym atutem takiego sprzętu jest jednak coś jeszcze innego – możliwość komunikowania się z innymi urządzeniami (np. poprzez bramkę Fibaro czy platformę IFTTT).

Netatmo Personal Weather Station - aplikacja
Netatmo Personal Weather Station - aplikacja

Dzięki temu – o ile mamy odpowiednie urządzenia - możemy sprawić, by wzrost poziomu dwutlenku węgla powodował automatyczne otwarcie okien. Rzecz jasna, o ile nie pada. Możemy sterować termostatem, reagować na hałas np. włączeniem oświetlenia czy dopasować kolor światła (współpraca z Hue Philipsa) do temperatury. Albo – co ucieszy wszystkich patrzących częściej na ekran niż za okno – zmienić tapetę, gdy zimno i pada. Możliwości jest bez liku.

Netatmo Personal Weather Station – sprzęt nie dla każdego

Warto przy tym zastanowić się, dla kogo przeznaczone jest to urządzenie. W końcu około 700 zł, bo tak wyceniany jest podstawowy zestaw w polskich sklepach, stanowi kwotę, nad której wydaniem warto się zastanowić. Najprościej będzie odwrócić pytanie i wskazać, dla kogo zakup tego sprzętu mija się z celem.

Netatmo Personal Weather Station - zestaw podstawowy, dodatkowy moduł wewnętrzny i czujnik deszczu
Netatmo Personal Weather Station - zestaw podstawowy, dodatkowy moduł wewnętrzny i czujnik deszczu

Jeśli do szczęścia wystarcza ci dowolna appka pogodowa albo prognoza, prezentowana w którymś z kanałów telewizyjnych – nie kupuj stacji pogodowej Netatmo. Nie kupuj jej również wtedy, gdy potrzebujesz po prostu zwykłej informacji o temperaturze czy wilgotności powietrza w mieszkaniu – są prostsze i tańsze rozwiązania. Taki zakup będzie niczym strzelanie z armaty do wróbla – owszem, da się, ale sensu za wiele w tym nie ma.

Stacja pogody - smart dom ma nowe zmysły

Netatmo Personal Weather Station to raczej sprzęt dla osób, które potrzebują precyzyjnej, lokalnej prognozy pogody i w zależności od niej planują swoją aktywność w najbliższym czasie. Przede wszystkim jest to jednak sprzęt, który warto wpiąć do ekosystemu urządzeń, tworzących domową automatykę. Dzięki niemu możemy np. automatycznie zamykać okna w reakcji na nadciągający deszcz czy zwijać markizy, gdy siła wiatru przekroczy graniczną wartość. Możemy również zdalnie monitorować sytuację w domu, obserwując np. parametry powietrza.

Niezależnie od tego warto podkreślić jeszcze jedną kwestię – sprzęt Netatmo jest po prostu ładny. Surowy minimalizm nie każdemu przypadnie do gustu, ale każdy może docenić jakość wykonania czy użytych materiałów. Zastrzeżeń nie budzi również obsługa i konfiguracja. Wszystko jest banalnie proste, szybkie i całkowicie bezproblemowe. Dokładnie takie, jak można oczekiwać od dobrze zaprojektowanego, konsumenckiego sprzętu.

Dowiedz się więcej o smogu. Sprawdź naszą akcję #SmogAlert - przedstawiamy najnowsze wieści dotyczące smogu, związanych z nim zagrożeń i sposobów na walkę o czyste powietrze.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)