Smart home dostosowany do kieszeni przeciętnego Polaka! Teraz to możliwe!

Smart home dostosowany do kieszeni przeciętnego Polaka! Teraz to możliwe!
Redakcja Gadżetomanii

08.05.2018 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy ktoś jeszcze dziś wyobraża sobie życie bez internetu? Z pewnością znalazłaby się garstka osób, która odpowiedziałaby na to pytanie twierdząco. Jednak dla większości z nas internet jest niezbędnym narzędziem służącym do pracy, kontaktu ze światem, robienia zakupów, a nawet codziennego odpoczynku i relaksu. Spektrum możliwości wykorzystania internetu do swoich prywatnych celów cały czas wzrasta, a przykładem tego jest m. in. usługa Smart Home, która pozwala uczynić nasz dom inteligentnym i sprawować nad nim mobilną kontrolę. Na czym polega system Smart Home? I czy dziś naprawdę może sobie na niego pozwolić przeciętny Polak?

Smart Home - marzenia na etapie realizacji

Jeszcze do niedawna system Smart Home był przykładem futurystycznej wizji rodem z filmów science fiction, podczas gdy dziś coraz śmielej wykorzystujemy to rozwiązanie w codziennym życiu. A jakie dokładnie korzyści jest nam w stanie przynieść system Smart Home? Przede wszystkim możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, energią czy domowymi sprzętami. Nie ma jednak spójnej definicji co do specyfiki Inteligentnego Domu, dlatego terminu tego używa się zarówno w odniesieniu do dość skomplikowanych procesów w zarządzaniu całym budynkiem mieszkalnym lub biurowym, jak i do kontroli nad pojedynczymi urządzeniami domowymi. Smart Home to również możliwość oszczędzania energii elektrycznej i zmniejszania comiesięcznych rachunków, a także zwiększania naszego bezpieczeństwa.

Inteligentny Dom a tradycyjne zasilanie sieciowe

Różnicę pomiędzy Inteligentnym Domem, a “zwykłym domem” można zobrazować na przykładzie zasilania sieciowego, które wszyscy dobrze znamy. Po podłączeniu wtyczki do kontaktu, wybrane urządzenie zasilane prądem może działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Po zakończonej pracy należy jednak odłączyć urządzenie z kontaktu, by nie narażać siebie i rodziny na niebezpieczeństwo, jak ma to miejsce np. przy pozostawieniu włączonego żelazka. Jest też jednak wiele urządzeń domowych np. telewizory, dekodery, kino domowe, zestaw stereo, z których na co dzień korzystamy i które choć naszym zdaniem są wyłączone, pozostają nadal podłączone do kontaktu, przez co bezustannie pobierają energię. System Smart Home poprzez przełącznik włączający lub odcinający dopływ prądu do podłączonych urządzeń oraz zarządzanie nimi poprzez moduł WiFi, jest w stanie właśnie temu zapobiec. Bardzo dużą zaletą tego systemu jest również możliwość podglądu zużycia energii oraz jej kosztów, a także mierzenie temperatury urządzeń podłączonych do gniazdka.

Intelligent Home System - oświetlenie na miarę nowej ery

Mieliśmy już do czynienia ze zmianą zwykłych żarówek na energooszczędne, a następnie najnowocześniejsze oświetlenie LED w celu zmniejszania zużycia zmniejszenia prądu. Teraz natomiast przyszedł czas na jeszcze inteligentniejsze rozwiązanie, które pozwala nie tylko na to, by żarówka zużywała mniej prądu, ale też świeciła tylko wtedy, gdy będziemy tego naprawdę potrzebować. Możliwość zdalnego włączania i wyłączania oświetlenia, a nawet regulacji jego natężenia czy koloru, to rozwiązanie technologiczne na miarę nowej ery. Światło jesteśmy w stanie kontrolować poprzez korzystanie ze wspomnianego wcześniej gniazdka sieciowego np. wtedy, gdy dysponujemy dużą ilością lamp podłączonych do prądu, lub możemy zdecydować się na wybór spersonalizowanego systemu do zarządzania całym oświetleniem w domu. Regulacji oświetlenia możemy dokonać m. in. za pomocą smartfona i pośrednictwem technologii Bluetooth.

System Smart Home - bezpieczeństwo ponad wszystko

System Smart Home pozwala nam nie tylko zmaksymalizować oszczędność energii czy ogólny komfort użytkowania ze sprzętów domowych, ale też zwiększyć zabezpieczenie m. in. przed kradzieżą czy włamaniem do domu. W tym przypadku podstawę stanowi kamera wyposażona w specjalny czytnik ruchu, która poprzez łączność z WiFi wysyła powiadomienia naszą skrzynkę mailową lub bezpośrednio na serwer FTP. Najtańszą kamerę można dostać na rynku za mniej niż 200 zł, jednak droższe modele oferują większą rozdzielczość, a przy tym lepszą jakość nagrania czy większą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wraz z ceną rosną także możliwości danego urządzenia Smart Home - poza filmowaniem i monitorowaniem ruchu, system może być także wyposażony w czujnik dymu, dwutlenku węgla czy zbicia szyby. Spójne systemy bezpieczeństwa Smart Home można jednak zdobyć nawet za mniej niż 1000 zł.

Smart Home - cena, dostępność i przyszłość systemu w Polsce

Inwestycja w system Smart Home nie powinna zrujnować naszego budżetu, jednak wszystko zależy od tego, jak bardzo chcielibyśmy zautomatyzować swoją domową przestrzeń i na produkty jakich marek konkretnie się zdecydujemy. Kompletny system Smart Home kosztuje średnio 2-3 tys. złotych, jednak jest to inwestycja, która po czasie może nam się zwrócić m. in. w postaci niższych rachunków za prąd.

Pamiętajmy jednak o tym, że inwestycja w system Smart Home ma sens tylko wówczas, gdy posiadamy dostęp do szybkiego i bezawaryjnego łączą internetowego, które okazuje się niezbędne do obsługi Inteligentnego Domu. To jednak nie stanowi w tych czasach większego problemu i nie wiąże się z poważnymi dodatkowymi kosztami, w szczególności przy ofercie szybkiego i bezprzewodowego internetu światłowodowego w UPC Polska, który pozwoli nam korzystać z internetu bez limitów i zakłóceń. Szybki i bezawaryjny internet może jednak przydać nam się nie tylko do obsługi systemu Smart Home, ale też zwiększyć przyjemność korzystania z wszelkich sprzętów elektronicznych znajdujących się w naszym domu. Wraz z systemem Inteligentnego Domu obserwujemy też rosnące zainteresowanie Polaków systemem Smart TV, który poprzez łączność telewizora z internetem pozwala na jeszcze wygodniejszy dostęp do ogromnej bazy treści dostarczanej bez usługodawców. To ogromne udogodnienia, które stanowią przyszłość technologii na świecie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)