Nie tylko fotowoltaika. Te panele produkują ciepło
Szwajcarska firma TVP Solar stworzyła kolektory słoneczne, które można zastosować w instalacjach na dużą skalę. Tego typu obiekty mogą w wybranych sytuacjach stanowić alternatywę dla farm fotowoltaicznych.
Kolektory słoneczne i inne rozwiązania polegające na produkcji ciepła z energii słonecznej nie są niczym nowym. Rzadko jednak zdarza się, by tego typu urządzenia stosować w instalacjach na dużą skalę. Taką koncepcję zaprezentowało szwajcarskie przedsiębiorstwo TVP Solar.
Oferowane przez TVP Solar kolektory słoneczne mogą produkować gorącą wodę lub parę o temperaturze między 80 a 180 stopni Celsjusza. Medium takie może być wykorzystywane w procesach przemysłowych, na przykład w branży spożywczej, chemicznej, tekstylnej, papierniczej, naftowej, motoryzacyjnej, górniczej, a także do ogrzewania.
Firma twierdzi, że jej kolektory cechują się niewielkimi stratami i niskim stopniem degradacji w czasie. Średnia wydajność urządzeń wynosi 64,5 proc. Wiceprezes TVP Solar ds. rozwoju biznesu Guglielmo Cioni powiedział w rozmowie z PV Magazine, że może być ona nawet wyższa w zależności od temperatury.
Zdaniem wiceprezesa TVP Solar żadna inna technologia słoneczna nie może pochwalić się podobną wydajnością. Kolektory mają produkować ciepło taniej niż płynne paliwa kopalne. Istotne jest to, że według przedstawiciela szwajcarskiej firmy, są one w stanie pracować przez cały rok w większości warunków klimatycznych.
Kolektory powinny funkcjonować nawet 25 lat. Pojedynczy panel ma powierzchnię 1,96 metra kwadratowego. Zdaniem TVP Solar jest on w stanie wygenerować do 1200 kWh energii cieplnej na metr kwadratowy rocznie, w zależności od natężenia promieniowania słonecznego i temperatury pracy.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii