Niedoszła wizja Bogotá International Convention Center według Zahy Hadid [wideo]

Panuje obiegowa opinia, że prestiżowe międzynarodowe konkursy architektoniczne wygrywają największe tuzy architektury, jak Zaha Hadid. Przykład centrum konferencyjnego w Bogocie przeczy tej tezie. Widowiskowy projekt Hadid przepadł w finale.

Niedoszła wizja Bogotá International Convention Center według Zahy Hadid [wideo]
Adam Maciejewski

Panuje obiegowa opinia, że prestiżowe międzynarodowe konkursy architektoniczne wygrywają największe tuzy architektury, jak Zaha Hadid. Przykład centrum konferencyjnego w Bogocie przeczy tej tezie. Widowiskowy projekt Hadid przepadł w finale.

Obraz

Gestorzy konkursu na Bogotá International Convention Center (CICB) mieli określone wymagania odnośnie do projektu. Budowa CICB to przykład partnerstwa publiczno-prywatnego. Z jednej strony sponsorem jest lokalna izba handlu (La Cámara de Comercio de Bogotá) i należąca do niej spółka Corferias, a z drugiej władze Bogoty i rząd Kolumbii. Konkursowe projekty musiały uwzględniać konkretne wymagania względem funkcjonalności budynku, przy zachowaniu rygorów finansowych. Konkurs na CICB nie przypominał nieograniczonego szastania pieniędzmi przez petroszejków. Rozsądne podejście w porównaniu z losem Centro Financiero Confinanzas z Caracas.

Obraz

CICB ma spełnić rozmaite oczekiwania. Z jednej strony ma stać się  globalnie rozpoznawalną wizytówką Bogoty. Ma być dochodowym centrum konferencyjno-targowym. Władze Bogoty liczą, że CICB pomoże rewitalizować trochę podupadłą część kolumbijskiej stolicy, a także, że będzie centrum kulturalno-edukacyjnym dla lokalnej społeczności. W ciemno można założyć, że projekt Zahy Hadid spełniłby wszystkie te oczekiwania. Problemem były pewnie nieujawnione koszty realizacji.

Obraz
Obraz

CICB według Hadid jest na pewno architekturą spektakularną. Przemawia rozmachem i formą znaną z innych projektów słynnej brytyjsko-irackiej architekt. Hadid zawsze swobodnie kształtuje bryły projektowanych przez siebie budynków. Jej projekty można w uproszczeniu podzielić na te, w których dominują ostre linie, oraz te o bardziej miękkich, opływowych, aerodynamicznych, wręcz anatomicznych. Tym razem dominowały te drugie, tylko miejscami wyraźniej podkreślone. Dobrze widać to na wizualizacjach wnętrz, choćby auli na 4 tys. miejsc.

Obraz

Bogota International Convention Center - Zaha Hadid Architects.flv

Obraz
Obraz

CICB Hadid miał swoją bryłą wizualnie komunikować się z miastem. Architektura CICB miała współgrać z sąsiadującymi budynkami miejskiego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego oraz halami Corferias. Budynek CICB zaprojektowano tak, aby z wnętrza rozciągał się widok w kierunku pasma górskiego Cerros Orientales oraz sanktuariów na wzgórzach Monserrate i Guadalupe.

Obraz
Obraz

Całość projektu to efekt współpracy biur Zaha Hadid Architects i Juan Manuel Peláez Arquitectos, osobiście sygnowanego przez Zahę Hadid i Patrika Schumachera. Oczywiście w proces twórczy z ramienia obu biur zaangażowane były kilkuosobowe zespoły. Łączna powierzchnia miała mieć 66 tys. m2.

Obraz
Obraz
Obraz

Wśród piątki finalistów zwyciężył projekt zaproponowany przez kolumbijsko-hiszpańskie konsorcjum Bermudez y Herreros Arquitectos. Poniżej możecie obejrzeć filmik prezentujący ten projekt. Z powierzchnią 30 tys. m2 (plus poziom podziemny) koszt budowy ma zamknąć się w kwocie 138 mln dol. Może to być wskazówka co do ceny dwukrotnie większego projektu Zahy Hadid. Odczucia estetyczne zostawiam Waszej ocenie.

Centro Internacional de Convenções de Bogotá, Colômbia

Zdjęcia arthitectural.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.