Niesamowity nóż z damastu i zęba mamuta. Polski artysta ofiarował go na aukcję charytatywną

Niesamowity nóż z damastu i zęba mamuta. Polski artysta ofiarował go na aukcję charytatywną

Nóż Trollsky'ego
Nóż Trollsky'ego
Źródło zdjęć: © Fot. Wykop
Łukasz Michalik
20.09.2018 20:48, aktualizacja: 09.03.2022 09:12

Jest samoukiem. Ma na imię Michał, ale szerszej publiczności znany jest jako Trollsky. Rzucił pracę w korporacji, aby tworzyć noże i stał się w tej dziedzinie światowej klasy mistrzem. Jedno ze swoich wyjątkowych dzieł ofiarował właśnie na aukcję charytatywną. Ofiarodawcy mają o co walczyć – głownia z damastu została osadzona w rękojeści z zęba mamuta.

Damast, nazywany mylnie stalą damasceńską, to święty Graal rzemieślników i artystów, zajmujących się produkcją noży, białej broni i metalowych ozdób. Materiał, nazywany również w Polsce dziwerem, łączy zalety miękkiej, ale sprężystej stali ze stalą twardą, ale kruchą. Jest to możliwe dzięki skuwaniu ze sobą wielu, liczonych w dziesiątkach czy setkach, warstw stali o różnych właściwościach. Poza cennymi właściwościami damast ma jeszcze jedną zaletę – niesamowity wygląd, z zarysowanymi np. na ostrzu liniami, uwidaczniającymi kolejne warstwy stali.

Z takiego właśnie materiału legendarny, polski nożownik – Trollsky – wykonał jeden ze swoich noży. W świecie wielbicieli noży i tradycyjnego rzemiosła dzieła Trollsky’ego, oznaczone charakterystyczną papryczką, to jak znaczek Rolls Royce’a w motoryzacji. Papryczka na głowni to gwarancja ponadczasowej jakości, perfekcyjnego wykończenia i użyteczności, której w niczym nie przeszkadza fakt, że nóż jest jednocześnie niezwykłym dziełem sztuki.

Trollsky
Trollsky© Patronite

Wszystko to sprawia, że o nożach polskiego artysty marzą rzesze wielbicieli jego talentu z całego świata. Najnowszy nóż kusi czymś jeszcze – niezwykłym materiałem, z którego została wykonana jego rękojeść. Tym razem, zamiast popularnego włókna węglowego, różnych laminatów czy drewna, rękojeść została osadzona w zębie mamuta.

Ten właśnie, wyjątkowy w każdym calu nóż został przez artystę ofiarowany w dobrym celu – na aukcję charytatywną, której celem jest zebranie pieniędzy potrzebnych na leczenie Pauliny, córki jednego z użytkowników Wykopu. Licytujący użytkownicy serwisu w chwili pisania tego tekstu deklarowali już 16 tys. zł i choć wiarygodność części deklaracji może wydawać się wątpliwa, to oferowane kwoty i tak robią wrażenie.

Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie akcji i zazdrościć przyszłemu właścicielowi niezwykłego noża. A jeśli chcecie włączyć się do akcji pomocy, choć niekoniecznie macie wolne kilkanaście tysięcy zł. na nóż, możecie zrobić to na stronie Zrzutka.pl.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)