Niesamowity wodny ekran 3D

Technologia 3D bez specjalnego i piekielnie drogiego telewizora jest możliwa. Mało tego - nie trzeba nawet okularów! Wystarczy projektor i… mały wodospad. Efekt może nie będzie ten sam, ale pomysł i tak wam się spodoba!

Wodny Tetris
Wodny Tetris
Krzysztof Cyło

03.07.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia 3D bez specjalnego i piekielnie drogiego telewizora jest możliwa. Mało tego - nie trzeba nawet okularów! Wystarczy projektor i… mały wodospad. Efekt może nie będzie ten sam, ale pomysł i tak wam się spodoba!

Wyświetlanie ruchomych obrazów na wodzie nie jest niczym nowym. Dowodem na to są chociażby multimedialne fontanny, coraz częściej budowane w polskich miastach. Technologia zastosowana w tym urządzeniu jest jednak o tyle ciekawsza, że pozwala osiągnąć efekt 3D.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/07/mg20727675.7001_300.jpg)

Wyświetlacz tworzą trzy wodospady. Każdy z nich uformowany jest przez dyszę z 50 wypustkami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Krople wypuszczane są we wszystkich trzech rzędach z odpowiednim opóźnieniem. Dzięki tej synchronizacji, wodospady nie zasłaniają się nawzajem, a odbiorca widzi obraz na wszystkich warstwach. To daje efekt głębi.

Kamera rejestruje położenie spadających kropel. Te informacje posłużą projektorowi, który dzięki nim oświetli odpowiednie ściany wody pulsującym światłem.

Jak widać na filmiku – taki ekran niezupełnie nadaje się do codziennego użytku i na pewno nie wyprze standardowych monitorów. Sam jednak chętnie zagrałbym na nim w Tetrisa.

Źródło: 3D-Display-Info

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.