Nowa ustawa OZE jest niekorzystna. Przywileje dla spółek państwowych
W rządzie trwają prace nad nowelizacją ustawy OZE. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Kancelarii Prawnej CCLAW, nowe przepisy będą niekorzystne dla sektora prywatnego i promować będą spółki Skarbu Państwa.
Nowa ustawa OZE może być szkodliwa dla branży fotowoltaicznej. Na łamach serwisu globenergia.pl pojawiło się stanowisko Konfederacji Lewiatan w sprawie zmiany przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Głównym problemem są nierówne prawa dotyczące dzierżawy gruntów z KOWR. Do bezprzetargowej dzierżawy mają prawo tylko spółki skarbu państwa.
- Zatem nowe źródła energii z OZE muszą mieć równe warunki uczestnictwa w procesie inwestycyjnym, którego pierwszym etapem jest pozyskanie gruntu pod budowę instalacji. Dzierżawa gruntu przez wybrane podmioty w trybie bezprzetargowym jest obarczona brakiem transparentności - czytamy w apelu Konfederacji Lewiatan skierowanym do ministra klimatu i środowiska oraz premiera.
Nowelizacja ustawy pozbawia spółki kapitałowe możliwości wydzierżawienia gruntów państwowych. Za to spółki Skarbu Państwa będą mogły to robić w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Rząd tłumaczy taką praktykę koniecznością umożliwienia szybkiego osiągnięcia celów unijnych dotyczących udziału OZE w produkcji krajowej energii.
Radca prawny Witold Chmarzyński z CCLAW podkreślał już jakiś czas temu, że nowe zapisy dotyczące dzierżawy gruntów dają przywileje spółkom państwowym, pozbawiając je w zasadzie całkowicie konkurencji ze strony sektora prywatnego.
Jeśli zależy nam na rozsądnym rozwoju odnawialnych źródeł energii, blokowanie wolnego rynku w tej części gospodarki z pewnością nie przyniesie korzyści. Częściowe pozbawienie sektora prywatnego możliwości inwestowania w fotowoltaikę w postaci farm, spowolni rozwój zielonej energii w kraju. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że elektrownie słoneczne mogą powstawać tylko na gruntach słabej klasy, odpowiednio oddalonych od zabudowań mieszkalnych.