Nowa ustawa OZE jest niekorzystna. Przywileje dla spółek państwowych

Strona głównaNowa ustawa OZE jest niekorzystna. Przywileje dla spółek państwowych
08.09.2021 10:56
Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Unsplash

W rządzie trwają prace nad nowelizacją ustawy OZE. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Kancelarii Prawnej CCLAW, nowe przepisy będą niekorzystne dla sektora prywatnego i promować będą spółki Skarbu Państwa.

bESrnEyd

Nowa ustawa OZE może być szkodliwa dla branży fotowoltaicznej. Na łamach serwisu globenergia.pl pojawiło się stanowisko Konfederacji Lewiatan w sprawie zmiany przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Głównym problemem są nierówne prawa dotyczące dzierżawy gruntów z KOWR. Do bezprzetargowej dzierżawy mają prawo tylko spółki skarbu państwa.

- Zatem nowe źródła energii z OZE muszą mieć równe warunki uczestnictwa w procesie inwestycyjnym, którego pierwszym etapem jest pozyskanie gruntu pod budowę instalacji. Dzierżawa gruntu przez wybrane podmioty w trybie bezprzetargowym jest obarczona brakiem transparentności - czytamy w apelu Konfederacji Lewiatan skierowanym do ministra klimatu i środowiska oraz premiera.

Nowelizacja ustawy pozbawia spółki kapitałowe możliwości wydzierżawienia gruntów państwowych. Za to spółki Skarbu Państwa będą mogły to robić w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Rząd tłumaczy taką praktykę koniecznością umożliwienia szybkiego osiągnięcia celów unijnych dotyczących udziału OZE w produkcji krajowej energii.

bESrnEyf
Fotowoltaika na stacjach Orlen. Obajtek celuje w zieloną energię
Fotowoltaika na stacjach Orlen. Obajtek celuje w zieloną energię

Radca prawny Witold Chmarzyński z CCLAW podkreślał już jakiś czas temu, że nowe zapisy dotyczące dzierżawy gruntów dają przywileje spółkom państwowym, pozbawiając je w zasadzie całkowicie konkurencji ze strony sektora prywatnego.

Jeśli zależy nam na rozsądnym rozwoju odnawialnych źródeł energii, blokowanie wolnego rynku w tej części gospodarki z pewnością nie przyniesie korzyści. Częściowe pozbawienie sektora prywatnego możliwości inwestowania w fotowoltaikę w postaci farm, spowolni rozwój zielonej energii w kraju. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że elektrownie słoneczne mogą powstawać tylko na gruntach słabej klasy, odpowiednio oddalonych od zabudowań mieszkalnych.

Udostępnij:
bESrnEyp
Komentarze (3)
bESrnEzb