Te grunty wynajmą tylko spółki skarbu państwa. Kontrowersyjny przepis

Strona głównaTe grunty wynajmą tylko spółki skarbu państwa. Kontrowersyjny przepis
18.08.2021 13:09
Farma fotowoltaiczna, fotowoltaika
Farma fotowoltaiczna, fotowoltaika
Źródło zdjęć: © Unsplash

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadziła kontrowersyjny przepis. Na jego mocy KOWR będzie mógł wydzierżawić grunty z pod fotowoltaikę wyłącznie spółkom Skarbu Państwa.

bESrfNdx

Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne w Polsce będzie od teraz wyraźnie trudniejsze. Zgodnie z nowelizacją ustawy zmienią się zasady dzierżawy gruntów pod fotowoltaikę. Od tej pory możliwość wynajęcia ziemi od KOWR z zamiarem postawienia na niej farmy fotowoltaicznej będą miały wyłącznie spółki Skarbu Państwa.

Jak donosi serwis gramwzielone.pl, obecnie w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wchodzi 31427 hektarów gruntów, z czego 1551,5 hektarów jest niezagospodarowanych, a 29875,5 jest w dzierżawie i potencjalnie mogą zostać użyte do wytwarzania energii odnawialnej.

Do tej pory KOWR mógł wydzierżawić grunty tylko po przetargu, do którego przystąpić mógł każdy - osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo. Uchwalona nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii znosi obowiązek przeprowadzania przetargów.

bESrfNdz

Ziemia tylko dla spółek Skarbu Państwa

Jednocześnie dostęp do ziem KOWR będą miały wyłącznie spółki Skarbu Państwa. Serwis gramwzielone.pl donosi, że wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska, broni decyzji rządu. Uważa, że są to działania, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne Polsce. Ceny, po których spółki państwowe wydzierżawią grunty, mają być rynkowe.

- To są grunty gorszych klas, często nieużytki, nieznajdujące zagospodarowania w produkcji rolnej, które będą mogły zostać wykorzystane choćby do budowy farm fotowoltaicznych skojarzonych z elektrolizerami - po to, aby produkować tzw. zielony wodór - dodał Zyska.

Niezgodna z prawem unijnym przewaga

Mecenas Witold Chmarzyński z kancelarii CCLaw porozmawiał z serwisem gramwzielone.pl i krytycznie wypowiedział się o nowym kształcie ustawy.

- Uprzywilejowanie spółek Skarbu Państwa, w szczególności z sektora energetycznego, jest kolejnym krokiem faworyzującym te podmioty na rynku OZE. Podmioty te zyskują niezgodną z prawem unijnym przewagę konkurencyjną pod bardzo wątłym uzasadnieniem dbałości o infrastrukturę krytyczną. Zmiana ta wpisuje się, niestety, w szerszą politykę spółek Skarbu Państwa, które poza mechanizmami wolnorynkowymi, próbują zdominować rynek OZE. Takim przejawem działania niezgodnego z wolną konkurencją są coraz częstsze bezzasadne odmowy wydawania warunków przyłączania.

Udostępnij:
bESrfNdJ
Komentarze (3)
bESrfNev