Fotowoltaika na stacjach Orlen. Obajtek celuje w zieloną energię

Fotowoltaika na stacjach Orlen. Obajtek celuje w zieloną energię

Stacja paliw Orlen
Stacja paliw Orlen
Źródło zdjęć: © Orlen.pl
03.09.2021 09:40, aktualizacja: 08.03.2022 13:50

Fotowoltaika pojawi się na stacjach PKN Orlen. Spółka ogłosiła przetarg na dostarczenie instalacji fotowoltaicznych na 30 obiektach należących do grupy. Jest to część strategii Orlen2030, którą niedawno ogłosił prezes zarządu spółki Daniel Obajtek.

PKN Orlen przymierza się do zbudowania instalacji fotowoltaicznych na 30 stacjach w całej Polsce. Ma być to część strategii Orlen2030, która zakłada rozwój niskoemisyjnych źródeł energii w ramach Grupy Orlen. Spółka ma zamiar zainwestować w tego typu technologie aż 85 miliardów złotych do 2030 roku. Natomiast do 2050 roku Orlen ma być neutralny klimatycznie. Będzie to gigantyczna zmiana w kontekście tak dużego przedsiębiorstwa z branży paliwowej, które siłą rzeczy zużywa ogromne nakłady energii elektrycznej.

Strategia Orlenu zakłada redukcję emisji CO2 o 20 proc. w przypadku urządzeń rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Jednym z kroków w kierunku osiągnięcia tego celu ma być budowa 30 instalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw. Ogłoszono już przetarg.

Instalacje mają powstać na stacjach w całej Polsce - 4 stacje na zachodzie, 10 na południu oraz 16 stacji w Polsce centralnej. Zbudowane mikroinstalacje będą miały moc od 22 do 50 kWp.

To nie pierwsze instalacje fotowoltaiczne Orlenu

Orlen rozpoczął inwestowanie w fotowoltaikę w 2016 roku, kiedy to na 11 stacjach paliw zamontował fotowoltaikę o łącznej mocy około 180 kWp. W zeszłym roku firma zainwestowała w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp na budynku sąsiadującym z jej główną siedzibą. Miało to pozwolić na pokrycie 25 proc. zużycia energii elektrycznej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)