Nowy wariant MBT‑2000, czyli czołg na eksport z Chin [wideo]
W tym tygodniu w Internecie pojawiły się zdjęcia najnowszej odmiany najnowocześniejszego chińskiego czołgu eksportowego. Ujawnione zdjęcia MBT-2000 uzupełniają znane wcześniej wideo z chińskiej TV. Dzięki nim możemy ocenić kierunek ewolucji tego czołgu, choć kilka pytań nadal pozostaje bez jasnej odpowiedzi.
W tym tygodniu w Internecie pojawiły się zdjęcia najnowszej odmiany najnowocześniejszego chińskiego czołgu eksportowego. Ujawnione zdjęcia MBT-2000 uzupełniają znane wcześniej wideo z chińskiej TV. Dzięki nim możemy ocenić kierunek ewolucji tego czołgu, choć kilka pytań nadal pozostaje bez jasnej odpowiedzi.
MBT-2000 (inne nazwy Typ 90-IIM, VT-1A) w swojej najnowszej odsłonie to najnowocześniejszy czołg, jaki ChRL oferuje na eksport. Jego konstrukcja wywodzi się przełomu lat 1980/90. Od tamtej pory konstrukcja czołgu jest stale ulepszana. Mimo, że Chiny informowały o kilku klientach, bliskie zakupu było Peru, jednak dotąd jedynym potwierdzonym odbiorcą jest Pakistan.
W wyglądzie nowej wersji od razu zwraca uwagę wieża z pancerzem dodatkowym skonfigurowanym na podobieństwo czołgów dla armii chińskiej, czyli ZTZ-99/A1 oraz przebudowanym – dłuższym i podwyższonym – przedziałem silnikowym. Wygląd tylnej części kadłuba przypomina czołg ZTZ-99A2. Można przepuszczać, że masa bojowa nowej wersji oscyluje w granicach 50-55 t.
Z tego ujęcia widać, że w koszu z tyłu wieży konstruktorzy umieścili klimatyzator. Łatwo też ocenić znacznie powiększenie przedziału napędowego. Al-Chalid ostatnich serii produkcyjnych napędzany jest ukraińskim dieslem 6TD-2 o mocy 1200 KM. Jego montaż łatwo poznać po charakterystycznym kształcie wylotów spalin. MBT-2000 na powyższych zdjęciach ma ten element całkowicie przekonstruowany. Ewidentnie zastosowano inny silnik. Prawdopodobnie z tyłu, na lewej półce nadgąsiennicowej zainstalowano pomocniczą jednostkę napędową.
Wieża nowej wersji i zbliżenie na okno celownika działonowego. System kierowania ogniem (sko) najwyraźniej pozostał ten sam, co dotychczas, choćby w Al-Chalidzie. Jest to nowoczesne sko, działonowy dysponuje celownikiem termowizyjnym i układem automatycznego śledzenia celu, natomiast dowódca stabilizowanym celownikiem panoramicznym, ale bez termowizora, jedynie z podglądem obrazu z celownika działonowego. Opancerzenie wieży jest typowe dla najnowszych chińskich czołgów. Z przodu osłaniają je 2 doczepiane moduły z pancerzem kompozytowym. Na zewnątrz instalowane są charakterystyczne kliny, które są stelażem dla kaset chińskiego pancerza reaktywnego serii FY. Wizualnie wieża przypomina rosyjski T-90 i niemieckie Leopardy 2A5/A6. Chińczycy zawsze starali się, aby ich broń, jeśli nie parametrami, to choćby wizualnie przypominała najnowsze konstrukcje zagraniczne.
Stanowisko kierowcy-mechanika. Czołg kieruje się wygodnym wolantem. Po prawej stronie widać wyświetlacz, który przekazuje obraz z tylnej kamery. Wygląd drążka zmiany biegów zdradza zastosowanie automatycznej transmisji z 4 biegami do przodu i 2 do tyłu. Sugerowałoby to niemiecki układ przeniesienia mocy LSG 3000 zblokowany z niemiecką jednostką napędową MTU. Czy raczej ich lokalnie produkowane kopie. ChRL wytwarza na licencji silniki serii MTU 386 (1200 KM) i testowała na ZTZ-99 MTU MB 873 (1500 KM). Wydaje się, że właśnie chińską wersję tego ostatniego mają najnowsze ZTZ-99A2 i MBT-2000. Pozostaje otwarte pytanie o prawo do ich eksportu.
Stanowisko działonowego z pojedynczym okularem celownika, po lewej stronie wyświetlacz wielofunkcyjny. Pod blokiem celownika widać czerwone rękojeści kontrolera armaty. MBT-2000, jak poprzednie wersje, uzbrojony jest w gładkolufową armatę kal. 125 mm, pochodną radzieckiej 2A46M (lub 2A46M-1) z automatem ładowania skopiowanym z czołgu T-72.
Widok na stanowisko dowódcy. W centralnym miejscu widać blok peryskopowego celownika panoramicznego. W głębi, po prawej ekrany 2 wyświetlaczy. Prezentują podgląd obrazu z celownika działonowego oraz dane diagnostyczne, nawigacyjne i informacje o sytuacji taktycznej z innych wozów lub punktów dowodzenia w ramach sieciocentrycznego systemu dowodzenia walką.
China's Three Generation of Tanks - VT-1A MBT for Export
Na powyższym wideo widać włączone wszystkie systemy elektroniczne i sposób zobrazowania danych. Natomiast poniższe wideo to prezentacja pakistańskiego czołgu Al-Chalid. Być może nowy MBT-2000 należy wiązać z pogłoskami o wersji rozwojowej pakistańskiego czołgu zwanej Al-Chalid-2.
Al-Khalid
Zdjęcia MilitaryPhotos.Net