Noże, które posłużą przez lata. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z ostrzem

Nawet najlepszy nóż wykonany z najtrwalszych materiałów nie będzie ostry przez cały czas. Brak jakiejkolwiek konserwacji ostrza i częste, niewłaściwe użytkowanie sprawia, że nóż tępi się o wiele szybciej. Polecamy sprawdzone sposoby na to, by dłużej zachował ostrość.

Prawdziwego surwiwalowca poznasz po tym, jak traktuje swój nóż
Prawdziwego surwiwalowca poznasz po tym, jak traktuje swój nóż
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Patryk Wieczorek

17.04.2018 | aktual.: 17.04.2018 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak dbać o nóż składany?

W przypadku noża składanego poza konserwacją należy zwrócić szczególną uwagę na elementy blokady głowni. W innym przypadku nóż może samoczynnie złożyć się podczas pracy, co przy dużym nacisku może skończyć się nawet wizytą w szpitalu. Aby zabezpieczyć się przed przykrym wypadkiem, należy pamiętać o tym, by nie obciążać mechanizmu i rękojeści noża składanego. Do zajęć wymagających większej siły odpowiedniejszy będzie nóż o stałej głowni, wykonanej w technologii full tang, w której głownia i rękojeść wykonane są z jednego kawałka metalu.

Mechanizm wbrew pozorom nie jest bardzo delikatny, więc w większości przypadków wystarczy dokładne opłukanie i zostawienie rękojeści do wyschnięcia. Przy większym zabrudzeniu, na przykład ziemią, warto wspomóc się szczotką lub wyciorem. Lepiej nie próbować rozebrać noża na własną rękę. Nawet bardziej doświadczeni fachowcy mogą nie złożyć go poprawnie i uszkodzić mechanizm.

Jak konserwować noże?

Dobre noże myśliwskie poddane są odpowiedniej obróbce cieplnej, która zapewnia im twardość i elastyczność, dzięki czemu będą niezawodnie służyć w trudnych warunkach. Nie oznacza to jednak, że po wyprawie w dzicz można je wrzucić na dno szafy i wyciągnąć po kilku miesiącach jak gdyby nigdy nic. Do odpowiedniej konserwacji narzędzi najlepiej zabrać się zaraz po powrocie do domu. Głownia noży, nawet tych wykonanych ze stali węglowej, ma tendencję do tępienia się pod wpływem wilgoci: wody, potu, żywicy czy soku z warzyw i owoców. Dlatego przed zabraniem się do pracy należy dokładnie wyczyścić głownię ze wszystkich zanieczyszczeń, dokładnie opłukać ją i osuszyć, a potem na wszelki wypadek przetrzeć szmatką nawilżoną specjalnym olejkiem. To jednak nie koniec pracy.

Obraz
© Pixabay.com

Naostrzysz nóż jak zawodowiec

Po kilku dniach intensywnej pracy ostrze może być postrzępione i zdecydowanie mniej ostre, co mocno odbije się na komforcie pracy. Jeśli chcesz utrzymać krawędź tnącą w dobrej kondycji lub odświeżyć stary i wysłużony nóż, warto zainwestować w odpowiednią osełkę. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem byłby zakup tradycyjnej ostrzałki kółkowej, jednak profesjonaliści polecają do tego nieco mniej popularne kamienie i osełki prętowe. Są nieco trudniejsze w obsłudze, ale w zamian za to oferują o wiele większe możliwości.

Do ostrzenia noża przy pomocy tych osełek niezbędne jest zachowanie prawidłowego kąta, który pozwoli na odpowiednie wyprofilowanie brzuśca. Dla większości noży myśliwskich wynosi on od 15 do 25 stopni. Na szczęście większość osełek wyposażonych w stojaki posiada specjalne wyżłobienia, które ustawiają pręty pod odpowiednim stopniem. Wystarczy przesuwać brzusiec w przód i w tył aż uzyskasz efekt, który cię zadowoli.

W przypadku kamienia proces ostrzenia wygląda nieco inaczej. Należy położyć kamień na płaskiej i stabilnej powierzchni, uprzednie namaczając go przez kilka minut w czystej wodzie. To bardzo ważna czynność, należy bowiem pamiętać, że kamień powinien być przez cały czas wilgotny. Następnie trzeba położyć nóż na kamieniu ostrzem do siebie, odchylić tak, by pomiędzy brzegiem głowni a kamieniem powstał odpowiedni kąt i dociskając opuszkami palców przesuwać ostrze w przód i w tył. Gdy na brzegach noża pojawią się charakterystyczne zadziory, należy obrócić go na drugą stronę i zacząć od nowa.

Obraz
© Pixabay.com

Tak przygotowany nóż można w celu wykończenia naostrzyć również na kamieniu o wyższej gradacji. Dzięki temu będzie gładki i idealnie ostry. Pamiętaj, że użycie nieodpowiedniej ostrzałki może spowodować trudne do usunięcia zniszczenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.