Obóz pracy pod egidą Microsoftu!

Wszyscy kochamy gadżety, czyż nie? Najlepiej gdyby były dobrze zrobione, a ich koszt był niski. Niestety, takie rzeczy znajdziemy „tylko w erze” albo w Chinach, gdzie powstają pracownicze obozy produkujące dla nas sprzęt elektroniczny. Dotarliśmy do przerażającego raportu o jednej z chińskich fabryk Microsoftu. Po jego przeczytaniu, z pewnością polubisz mocniej swoją dotychczasową pracę.

Obóz pracy pod egidą Microsoftu!
Artur Starzyk

Wszyscy kochamy gadżety, czyż nie? Najlepiej gdyby były dobrze zrobione, a ich koszt był niski. Niestety, takie rzeczy znajdziemy „tylko w erze” albo w Chinach, gdzie powstają pracownicze obozy produkujące dla nas sprzęt elektroniczny. Dotarliśmy do przerażającego raportu o jednej z chińskich fabryk Microsoftu. Po jego przeczytaniu, z pewnością polubisz mocniej swoją dotychczasową pracę.

Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu spotkali się z informacjami na temat ciężkich warunków pracy jakie panują w Azji. Ogólna wiedza jest taka, że pracuje się dużo za niskie pieniądze. Nie jest to jednak cała prawda. Jedna z fabryk Microsoftu (nadzorowana przez chińską firmę KYE ) przypomina bardziej obóz karny.

Obraz

Wspomniana fabryka produkuje dla Billa Gatesa myszki oraz kamerki internetowe. Firma współpracuje również z takimi firmami jak Asus, Hewlett Packard, Samsung, Logitech czy Acer. Dla każdej z nich produkuje dziennie tysiące ważnych komponentów. Biznes się kręci dzięki rygorystycznym regułom panującym w zakładzie. Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych punktów z raportu National Labor Committee, który zbadał warunki w jakich pracują Chińczycy w owej fabryce.

  • Zwykły dzień pracy ma 15 godzin, natomiast tydzień 6 lub nawet 7 dni pracujących.
  • Średnia stawka godzinowa (po odliczeniu kosztów wyżywienia) wynosi 52 centy – czyli jakieś 1,45 zł!
  • Pracownikom nie wolno słuchać muzyki, ani rozmawiać z innymi pracownikami.
  • Pracownikom nie wolno korzystać z toalety w czasie pracy. Picie wody również jest zakazane.
  • Jeśli pracownik pomyli się podczas pracy, za karę sprząta łazienki i teren wokół zakładu, a jego nazwisko ląduje na tablicy przewinień do wiadomości pozostałych pracowników.
  • Kierownictwo oraz ochrona (ciekawe co ochraniają?) molestuje seksualnie pracownice zakładu.
  • W lecie, temperatura na hali dochodzi do 30 stopni.
  • Pracownik który zostanie okaleczony w pracy ( w ramach podziękowania chyba) zostaje natychmiastowo zwolniony.
  • Rokrocznie do fabryki przyjmowanych jest ponad tysiąc stażystów w wieku 16-17 lat. Przepracowują średnio 6 miesięcy.
  • Oprócz uczniów, resztę załogi stanowią kobiety w wieku 18-25 lat ponieważ łatwiej dają się zdyscyplinować i kontrolować.
  • Pracownicy śpią na terenie zakładu. Nierzadko na maszynach które obsługują. Poza godzinami pracy, mogą spać w sypialniach 14 osobowych na wąskich piętrowych pryczach. Toaleta poranna to wiadro z wodą oraz gąbka.
Obraz

Co na to Microsoft? Oficjalnie jest oburzony i zamierza całą sprawę wyjaśnić. Nieoficjalnie? Mają to gdzieś, liczy się przecież zysk. Warto więc zastanowić się przez chwilę, czy zakupiony właśnie przez nas gadżet nie pochodzi z takiego obozu pracy. Szanujmy się nawzajem lub przynajmniej nie bądźmy obojętni na to co dzieje się wokół nas.

Źródło: Nlcnet

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.