odwodne "drapacze chmur"? Dlaczego nie

Jak wysoko sięgną wieżowce w przyszłości? Tej informacji nie uzyskamy oglądając zdjęcia podwodnych drapaczy chmur. Poznamy za to alternatywne rozwiązanie przygotowane specjalnie na konkurs eVolo Skyscraper Competition.

odwodne "drapacze chmur"? Dlaczego nie
Marek Maruszczak

10.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:48

Jak wysoko sięgną wieżowce w przyszłości? Tej informacji nie uzyskamy oglądając zdjęcia podwodnych drapaczy chmur. Poznamy za to alternatywne rozwiązanie przygotowane specjalnie na konkurs eVolo Skyscraper Competition.

Każda z budowli to tak naprawdę samowystarczające miasto podwieszone pod pływającą wyspą.

Na powierzchni wyspy znajdzie się mały las oraz turbiny wiatrowe i ogniwa słoneczne, które zadbają o zaspokojenie części potrzeb energetycznych miasta. Pod powierzchnią, struktury przypominające macki kałamarnicy, będą odpowiedzialne za balast utrzymujący budowlę w pionie, oraz dostarczanie energii z prądów morskich.

Na poszczególnych poziomach podwodnego miasta, jego mieszkańcy znajdą miejsca pracy, mieszkania i wszelkie potrzebne rozrywki. Jedzenie zapewni zastosowanie hydroponiki oraz akwakultury.

Czy przyszłość naprawdę należy do podwodnej architektury? Autor projektu - Sarly Adre Bin Sarkam twierdzi, że tak. Na poparcie swojej tezy przywołuje dane geograficzne. 71% powierzchni naszej planety pokrywają morza i oceany. Z powodu zmian klimatycznych ich odsetek może zwiększyć się jeszcze bardziej. Być może rzeczywiście warto pomyśleć o takiej formie ucieczki z tonącego okrętu.[block position="inside"]3243[/block]

Źródło: Inhabitant

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.