Orwell’owska wizja świata zaczyna się spełniać

Rok 1984 Orwella miał być ostrzeżeniem przed wkraczaniem w prywatne życie obywateli. Rząd w Londynie postanowił jednak przenieść niektóre pomysły z książki do obecnej rzeczywistości. Zobaczcie sami, jak może wyglądać niedługo prywatność i w polskich domach.

1984
1984
Grzesiek Powalski

Rok 1984 Orwella miał być ostrzeżeniem przed wkraczaniem w prywatne życie obywateli. Rząd w Londynie postanowił jednak przenieść niektóre pomysły z książki do obecnej rzeczywistości. Zobaczcie sami, jak może wyglądać niedługo prywatność i w polskich domach.

Rok 1984href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_1984"> przedstawia ponurą wizję świata, w którym obywatele są monitorowani na każdym kroku, panuje wszechobecna cenzura, a donosicielstwo jest jedną z największych cnót. Władza kontroluje obywateli poprzez wielkie ekrany (znajdujące się na każdym kroku) i tworzy olbrzymie bazy danych, w których znajduje się każdy szczegół z życia obywateli.

W październiku ubiegłego roku Wielka Brytania chciała stworzyć centralną bazę danych. Miano w niej zapisywać wszelkie informacje o prowadzonych rozmowach telefonicznych, wysłanych mailach czy SMS-ach. Teraz jednak Brytyjczycy postanowili wyposażyć poszczególne domy w kamery przemysłowe. Ma to zapewnić kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem dzieci. Władza będzie sprawdzać, czy odrabiają lekcje, chodzą spać o odpowiedniej porze i czy jedzą właściwe posiłki.

Program został przetestowany na 2 tysiącach rodzin. Postanowiono go jednak rozszerzyć. W ciągu najbliższych dwóch lat pod ścisłym nadzorem państwa ma się znaleźć kolejnych 20 tysięcy rodzin. Pomysł raczej nie upadnie, gdyż w brytyjskich mediach pełno jest doniesień o problemach dzieci z trudnych rodzin. Jeśli Wielkiej Brytanii uda się jeszcze przeforsować Pakiet Telekomunikacyjny, to wizja Orwella stanie się rzeczywistością. Oby tych pomysłów nie podchwycili polscy politycy.

Źródło: DI.com.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.