Ostatni moment na zakup taniej elektroniki. Spiesz się, bo będzie coraz drożej

Planujesz kupno nowego komputera, smartfona czy może telewizora? Jeżeli tak, to warto się pospieszyć. Ceny urządzeń elektronicznych mogą niedługo wzrosnąć przez zwiększone ceny metali szlachetnych i półszlachetnych, takich jak miedź czy złoto.

Ostatni moment na zakup taniej elektroniki. Spiesz się, bo będzie coraz drożej
Źródło zdjęć: © Pixabay

06.05.2024 16:10

Elektronika stała się nieodzowną częścią naszego życia i większość z nas regularnie nabywa nowe telefony, komputery czy telewizory. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że produkcja tych urządzeń zależy od licznych dostawców, którzy bezpośrednio wpływają na ich ostateczną cenę na rynku. Serwis DigiTimes podaje, że wiele firm z branży elektronicznej podnosi ceny, odpowiadając na rosnące koszty metali. Prognozy na przyszłość nie są zbyt optymistyczne.

Metale niezbędne w elektronice

Metale, w tym miedź i złoto, pełnią ważną funkcję w tworzeniu urządzeń elektronicznych. Są one niezbędne do przewodzenia energii oraz sygnałów. Choć mogą wydawać się niezauważalne, powszechnie stosuje się je w wielu komponentach, takich jak płytki drukowane czy złącza.

Od początku roku ceny miedzi i złota wzrosły o kilkanaście procent, a patrząc na ostatnie lata, wzrost ten wynosi już kilkadziesiąt procent. Oczywiście ma to bezpośredni wpływ na koszty produkcji elektroniki.

Zbliżają się podwyżki cen

Z informacji serwisu DigiTimes wynika, że kilka firm produkujących elektronikę, w tym ICM i Yaxin Microelectronics, już poinformowało swoich klientów o planowanych podwyżkach cen, które mogą osiągnąć od 10 do 20 procent. Podobne działania mogą podjąć inne firmy, takie jak Wuxi Huazhongxin, Nanjing Zhilingxin Technology, Shandong TG-Star Electronics, Shenzhen Sanliansheng Technology oraz Ningbo Kangqiang Electronics, które aktualnie przeglądają swoją politykę cenową.

Chociaż wymienione firmy mogą nie być bezpośrednio znane klientom, są one dostawcami dla większych marek i odgrywają kluczową rolę w procesie produkcyjnym sprzętu elektronicznego. Możemy więc oczekiwać, że wzrost cen u dostawców zostanie ostatecznie przeniesiony na konsumentów. Mówiąc krótko, za sprzęt elektroniczny w sklepach zapłacimy więcej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.