Panel fotowoltaiczny produkuje wodę. Używają go na pustyni

Fotowoltaika produkuje nie tylko prąd, ale też wodę. Amerykańska firma Source Global opracowała moduł fotowoltaiczny, który jest w stanie produkować wodę pitną z powietrza o wilgotności na poziomie 10 proc.

Panel fotowoltaiczny produkuje wodę
Panel fotowoltaiczny produkuje wodę
Źródło zdjęć: © Source Global

Fotowoltaika to nie tylko generacja energii elektrycznej. Amerykańskie przedsiębiorstwo Source Global opracowało specjalny rodzaj modułu, który jest w stanie generować wodę z powietrza. Aby urządzenie mogło działać, potrzebne jest powietrze o niewielkim stopniu wilgotności - wystarczy 10 proc. Panele te już teraz są wykorzystywane na pustyni w Omanie.

Jak zauważają dziennikarze pv magazine, firma twierdzi, że jest to pierwszy na świecie system generacji wody pitnej oparty o odnawialną energię. Zdaniem Source Global urządzenie to może działać niezależnie i sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartfon Huawei P60 Pro?

W pv magazine możemy przeczytać, że dostępne są dwa rodzaje modułów - komercyjny i przeznaczony dla zastosowań indywidualnych. Żywotność urządzeń ma wynosić 15 lat.

Twórcy produkującego wodę panelu fotowoltaicznego nie udostępnili szczegółowych informacji na temat zasady działania urządzenia. Mają być one chronione patentem. Na ten moment wiadomo tylko, że moduł fotowoltaiczny wytwarza energię elektryczną, która zasila wentylatory. Te "wydobywają" parę wodną z powietrza, która z kolei jest skraplana z użyciem pobranego przez moduł ciepła. Nie przekazano jednak, jak przeprowadzany jest proces schłodzenia pary i skroplenia jej.

System do produkcji wody pitnej jest w stanie samodzielnie utrzymać cyrkulację wody i czystość w zbiorniku. Realizowana jest także mineralizacja, co poprawia właściwości generowanej wody.

W ciągu doby urządzenie jest w stanie wyprodukować od czterech do dziesięciu litrów czystej wody. Kompletny zestaw z jednym modułem fotowoltaicznym kosztuje 2950 dolarów. Urządzenie spisuje się w regionach pustynnych. W omanie powstała pierwsza "wodna farma", bazująca na rzeczonych modułach.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.