Fotowoltaika na parkingi. Niemcy i Japończycy mają rozwiązanie

Fotowoltaika na parkingi. Niemcy i Japończycy mają rozwiązanie

Fotowoltaika na parkingu
Fotowoltaika na parkingu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
18.04.2023 10:22, aktualizacja: 18.04.2023 17:09

Niemiecka firma Luxor Solar opracowała we współpracy z japońskim przedsiębiorstwem AirWater system pionowo ustawionych instalacji fotowoltaicznych, stworzonych z myślą o parkingach. Mają one zapewniać podobną wydajność jak typowe carporty.

Niemcy i Japończycy opracowali pionowe instalacje fotowoltaiczne, które przeznaczone jest do wykorzystania na parkingach. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że zajmuje ono niewiele miejsca. Zdaniem jego twórców zapewnia ono podobną wydajność co typowe wiaty fotowoltaiczne.

Jak czytamy w pv-magazine, wynikiem współpracy firmy AirWater i Luxor Solar jest specjalny system, na który poza konstrukcją składają się moduły o mocy 460 W i optymalizatory mocy, dzięki którym całe instalacje działają z większą wydajnością, nawet w wypadku występowania częściowego lub całkowitego zacienienia wybranych paneli fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwe Liebscher, dyrektor generalny Luxor Solar, powiedział w rozmowie z pv-magazine, że system może być z powodzeniem stosowany na parkingach bez konieczności redukowania liczby miejsc postojowych. Odległość między gruntem a dolną częścią panelu fotowoltaicznego wynosi ponad dwa metry, co zwiększa bezpieczeństwo kierowców manewrujących na parkingu.

Twórcy rozwiązania twierdzą, że świetnie sprawdzi się ono m.in. tam, gdzie występują obfite opady śniegu. Nie będzie on bowiem zalegać na panelach, które ustawione są pionowo. Uwe Liebscher twierdzi, że konkurencyjne są też zarówno koszty instalacji, jak i konserwacji.

System sprzedawany jest w jednostkach, z których każda ma moc 920 W. Składa się ona z dwóch bifacjalnych modułów o mocy 460 W każdy. W tej chwili system można skonfigurować w taki sposób, by w ramach jednej instalacji wykorzystać 13 jednostek.

Rozwiązanie to może dobrze sprawdzić się w Japonii. Jak twierdzi dyrektor generalny Luxor Solar, w kraju tym nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni, przez co trudno budować konwencjonalne farmy fotowoltaiczne. Ponadto 51 proc. powierzchni kraju uważa się za regiony o obfitych opadach śniegu. Typowe instalacje fotowoltaiczne nie sprawdzają się w takich warunkach, a instalacje pionowe mogą być dobrą alternatywą.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)