Fotowoltaika na parkingi. Niemcy i Japończycy mają rozwiązanie

Niemiecka firma Luxor Solar opracowała we współpracy z japońskim przedsiębiorstwem AirWater system pionowo ustawionych instalacji fotowoltaicznych, stworzonych z myślą o parkingach. Mają one zapewniać podobną wydajność jak typowe carporty.

Fotowoltaika na parkingu
Fotowoltaika na parkingu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

18.04.2023 | aktual.: 18.04.2023 17:09

Niemcy i Japończycy opracowali pionowe instalacje fotowoltaiczne, które przeznaczone jest do wykorzystania na parkingach. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że zajmuje ono niewiele miejsca. Zdaniem jego twórców zapewnia ono podobną wydajność co typowe wiaty fotowoltaiczne.

Jak czytamy w pv-magazine, wynikiem współpracy firmy AirWater i Luxor Solar jest specjalny system, na który poza konstrukcją składają się moduły o mocy 460 W i optymalizatory mocy, dzięki którym całe instalacje działają z większą wydajnością, nawet w wypadku występowania częściowego lub całkowitego zacienienia wybranych paneli fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwe Liebscher, dyrektor generalny Luxor Solar, powiedział w rozmowie z pv-magazine, że system może być z powodzeniem stosowany na parkingach bez konieczności redukowania liczby miejsc postojowych. Odległość między gruntem a dolną częścią panelu fotowoltaicznego wynosi ponad dwa metry, co zwiększa bezpieczeństwo kierowców manewrujących na parkingu.

Twórcy rozwiązania twierdzą, że świetnie sprawdzi się ono m.in. tam, gdzie występują obfite opady śniegu. Nie będzie on bowiem zalegać na panelach, które ustawione są pionowo. Uwe Liebscher twierdzi, że konkurencyjne są też zarówno koszty instalacji, jak i konserwacji.

System sprzedawany jest w jednostkach, z których każda ma moc 920 W. Składa się ona z dwóch bifacjalnych modułów o mocy 460 W każdy. W tej chwili system można skonfigurować w taki sposób, by w ramach jednej instalacji wykorzystać 13 jednostek.

Rozwiązanie to może dobrze sprawdzić się w Japonii. Jak twierdzi dyrektor generalny Luxor Solar, w kraju tym nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni, przez co trudno budować konwencjonalne farmy fotowoltaiczne. Ponadto 51 proc. powierzchni kraju uważa się za regiony o obfitych opadach śniegu. Typowe instalacje fotowoltaiczne nie sprawdzają się w takich warunkach, a instalacje pionowe mogą być dobrą alternatywą.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.