PGG zwiększy produkcję ekogroszku. Termin może zaskoczyć

PGG będzie produkować więcej ekogroszku. W planach spółki jest uruchomienie dodatkowej instalacji do produkcji tego rodzaju węgla. Niestety, uruchomienie nowego zakładu zajmie trochę czasu.

Rządowe dopłaty do węgla podbiją jeszcze inflację - uważają ekonomiści
Rządowe dopłaty do węgla podbiją jeszcze inflację - uważają ekonomiści
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Gdak

10.08.2022 17:48

Węgla w Polsce brakuje. Przekonuje się o tym każdy, kto chce kupić węgiel opałowy lub ekogroszek na stronie Polskiej Grupy Górniczej. W składach opału ceny są na tyle wysokie, że niektórzy Polacy będą mieli problem z uzbieraniem kwoty na zakup wystarczającej ilości paliwa na zimę. Wynika to przede wszystkim z faktu zrezygnowania z importu węgla z Rosji.

Prawdopodobnie z tego względu PGG zdecydowała się na uruchomienie nowej instalacji do produkcji ekogroszku. Ma ona powstać na terenie kopalni Ziemowit w Lędzinach. Niestety na uruchomienie zakładu przyjdzie nam trochę poczekać.

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że produkcja węgla ruszy w pierwszej połowie 2024 roku. Na terenie zakładu produkowany będzie ekogroszek pod nazwą "Karlik 26+". Obecnie ekogroszek Karlik produkowany jest z węgla wydobywanego w kopalni zespolonej Piast-Ziemowit. Jednak jego produkcja odbywa się w Woli koło Pszczyny. Uruchomienie nowego zakładu sprawi, że transport surowca nie będzie już konieczny.

Zgodnie z planami, do końca 2022 roku powinno zakończyć się projektowanie nowego zakładu. Na przełomie 2022 i 2023 roku powinna rozpocząć się jego budowa. Docelowo zakład ma być w stanie produkować w ciągu roku ok. 500 tys. ton ekogroszku "Karlik 26+".

Projekt instalacji zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji infrastruktury kopalni i pozyskanie nowych maszyn oraz urządzeń, które pozwolą na funkcjonowanie całego systemu. Skorzystanie z już istniejącego zaplecza pozwoli na ograniczenie nakładów inwestycyjnych.

Pierwszy etap inwestycji zakłada budowę punktu do rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszanek energetycznych. Kolejny krok to budowa instalacji do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm. Ostatni etap obejmuje budowę układu konfekcjonowania paliw kwalifikowanych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.