Pierścień dziewięciu czarnych dziur

Około 430 milionów lat świetlnych od Ziemi wypatrzono pierścień składający się z aż dziewięciu czarnych dziur. Jak powstało to niezwykłe zjawisko, nazwane przez astronomów Arp 147?

ARP 147
ARP 147
Henryk Tur

Około 430 milionów lat świetlnych od Ziemi wypatrzono pierścień składający się z aż dziewięciu czarnych dziur. Jak powstało to niezwykłe zjawisko, nazwane przez astronomów Arp 147?

Widoczna powyżej fotografia przedstawia pozostałości spiralnej galaktyki (po prawej) po zderzeniu z galaktyką eliptyczną (po lewej). Zderzenie dwóch galaktyk spowodowało gwałtowne procesy gwiazdotwórcze, które widać jako niebieski pierścień. Zawiera on liczne masywne gwiazdy, z których wiele przeszło już swój cykl ewolucji i wybuchło jako supernowe, pozostawiając po sobie gwiazdy neutronowe i czarne dziury. Część z tych pozostałości to układy podwójne z innymi gwiazdami. Są one jasnymi źródłami promieniowania rentgenowskiego, a dziewięć takich źródeł ma tak wielką jasność, że musi zawierać czarne dziury o masach od 10 do 20 mas Słońca.

Źródło promieniowania rentgenowskiego występuje też w centrum czerwonej galaktyki po lewej, co może świadczyć o istnieniu tam supermasywnej czarnej dziury. Na zdjęciu widać też obiekty niezwiązane z galaktykami: gwiazdę w lewym dolnym rogu oraz kwazar na lewo i w górę od czerwonej galaktyki. Zdjęcie jest złożeniem obserwacji rentgenowskich z obserwatorium Chandra (kolor różowy) z danymi optycznymi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (kolory: czerwony, zielony niebieski).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.