Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała

Gdy ponad 30 lat temu IBM PC zaczynał podbój rynku komputerów, do każdego zestawu dołączano grę, którą Bill Gates napisał w ciągu jednej nocy. Jak wyglądała pierwsza gra na peceta?

Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała
Łukasz Michalik

Dzieło Billa Gatesa, choć nie zajęło swojemu twórcy wiele czasu, może szczycić się mianem pierwszej gry przeznaczonej dla komputerów IBM PC. Gates napisał ją z pomocą swojego pracownika, Neila Konzena.

Aplikacja Donkey.BAS pozwalała na przejażdżkę samochodem. Zadaniem kierowcy było unikanie pojawiających się na drodze osłów.

DONKEY.BAS

Gra, traktowana jako program demonstracyjny, umieszczona była na dyskietce z językiem BASIC, który IBM dołączał do każdego sprzedawanego PC.

Aplikacja okazała się wyjątkowo długowieczna – była dołączana do BASIC-a przez niemal 10 lat! Dopiero w 1991 roku została zastąpiona przez inne gry – Nibbles i Gorillas.

Adventure - screen z gry (Fot. MobyGames.org)
Adventure - screen z gry (Fot. MobyGames.org)

Pierwsza komercyjna gra dla na platformę IBM PC również została napisana przez Microsoft i nosiła tytuł Adventure. Była to gra tekstowa, bazująca na podobnej aplikacji napisanej dla systemów mainframe – wydajnych komputerów stosowanych do przetwarzania dużej ilości danych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.