Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała

Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała
Łukasz Michalik

05.02.2017 09:36, aktual.: 06.02.2017 14:10

Gdy ponad 30 lat temu IBM PC zaczynał podbój rynku komputerów, do każdego zestawu dołączano grę, którą Bill Gates napisał w ciągu jednej nocy. Jak wyglądała pierwsza gra na peceta?

Dzieło Billa Gatesa, choć nie zajęło swojemu twórcy wiele czasu, może szczycić się mianem pierwszej gry przeznaczonej dla komputerów IBM PC. Gates napisał ją z pomocą swojego pracownika, Neila Konzena.

Aplikacja Donkey.BAS pozwalała na przejażdżkę samochodem. Zadaniem kierowcy było unikanie pojawiających się na drodze osłów.

DONKEY.BAS

Gra, traktowana jako program demonstracyjny, umieszczona była na dyskietce z językiem BASIC, który IBM dołączał do każdego sprzedawanego PC.

Aplikacja okazała się wyjątkowo długowieczna – była dołączana do BASIC-a przez niemal 10 lat! Dopiero w 1991 roku została zastąpiona przez inne gry – Nibbles i Gorillas.

Adventure - screen z gry (Fot. MobyGames.org)
Adventure - screen z gry (Fot. MobyGames.org)

Pierwsza komercyjna gra dla na platformę IBM PC również została napisana przez Microsoft i nosiła tytuł Adventure. Była to gra tekstowa, bazująca na podobnej aplikacji napisanej dla systemów mainframe – wydajnych komputerów stosowanych do przetwarzania dużej ilości danych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)