Piłkarskie roboty mają nowy algorytm, dzięki któremu mają zdolność przewidywania ruchów przeciwnika [wideo]

Wydział nauk komputerowych z Carnegie Mellon University udoskonalił swoje piłkarskie roboty. Posiadają one teraz nowy algorytm, który przewiduje ruchy przeciwników w czasie gry.

game
game
Marcin Krzewicki

Wydział nauk komputerowych z Carnegie Mellon University udoskonalił swoje piłkarskie roboty. Posiadają one teraz nowy algorytm, który przewiduje ruchy przeciwników w czasie gry.

Roboty są kontrolowane przez komputer, który na bieżąco analizuje sytuację na polu gry przez zawieszone nad nim kamery. Ale jak działa sam algorytm? Otóż po szybkiej analizie aktualnego ruchu piłki komputer za pomocą nowego algorytmu wytycza drogę wzdłuż której będzie przetaczała lub odbijała się piłka. Informacje na temat nowej kalkulacji trasy są przesyłane bezpośrednio do robotów. Algorytm nie jest wykorzystywany tylko w czasie ataku czy obrony.

Podczas dryblingu, robot z ulepszonym oprogramowaniem wie w którą stronę potoczy się piłka zanim odbije się ona od przeciwnika. Zaraz po oddaniu strzału robot może zajmować nową, dogodną pozycję, z której odbierze odbitą piłkę. Mechaniczni piłkarze, którzy nie posiadają przewidującego odbicia algorytmu, mogą reagować tylko po fakcie. Zobaczcie jak to wygląda na filmie.

Physics-Based Motion Planning for Robot Soccer Dribbling

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.