Płaszcz niewidzialności ochroni budynki przed skutkami trzęsienia ziemi

O „czapkach niewidkach” myślimy zwykle w kategorii ukrywania ludzi. Zasada ich działania opiera się na zmuszaniu promieni świetlnych do omijania chronionego obiektu. To samo zjawisko postanowili wykorzystać francuscy i brytyjscy naukowcy, aby ukryć budynki przed niszczycielskimi skutkami trzęsień ziemi i tsunami.

Płaszcz niewidzialności ochroni budynki przed skutkami trzęsienia ziemi
Marek Maruszczak

O „czapkach niewidkach” myślimy zwykle w kategorii ukrywania ludzi. Zasada ich działania opiera się na zmuszaniu promieni świetlnych do omijania chronionego obiektu. To samo zjawisko postanowili wykorzystać francuscy i brytyjscy naukowcy, aby ukryć budynki przed niszczycielskimi skutkami trzęsień ziemi i tsunami.

Chowanie wielkich gmachów przed falami wstrząsów wydaje się czystą fikcją. Jednak pomysł uczonych ma dobre naukowe uzasadnienie.

Fale sejsmiczne dzielą się na 2 rodzaje: przestrzenne (body waves) i powierzchniowe (surface waves). Te pierwsze rozchodzą się w głębi ziemi a gdy dotrą do powierzchni zamieniają się właśnie w powierzchniowe powodując olbrzymie zniszczenia.

Obraz

Naukowcy stwierdzili, że ochrona przed falami przestrzennymi jest zbyt skomplikowana, jednak da się ukrywać budynki przed falami powierzchniowymi.

Jak wyglądałby płaszcz „antytrzęsieniowy”? Będzie składał się z kilku dużych ułożonych koncentrycznie plastikowych pierścieni w centrum, których znajduje się chroniony obiekt.

Fale rozchodzące się po powierzchni ziemi będą przechodziły w plastik i omijały zabezpieczone w ten sposób budowle. Aby było to możliwe elastyczność pierścieni musi być pod ścisłą kontrolą. Fale po wejściu w pierścienie znacząco zmniejszą swoją gęstość i nacisk. Po opuszczeniu pierścienia powrócą do pierwotnej mocy. Jednak budynek pozostanie przez nie „niezauważony”

Sam płaszcz także może być niewidzialny. W założeniu pierścienie będą wmontowywane w fundamenty chronionych obiektów. Aby cochrronić 10 metrowy obszar, pierścienie będą musiały mieć od 1 do 10 metrów średnicy i 10 centymetrów grubości.

Na razie projekt pozostaje w sferze koncepcyjnej i potrzebne są testy polowe. Jednak, jeżeli uda się ukryć budynki przed wstrząsami to warto poświęcić na nie czas i pieniądze.

Źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.