PlayStation 3D Display – test monitora 3D dla graczy marki Sony

Nie jest tani, ale chyba nikt nie spodziewał się, że high-endowy monitor 3D z logo Sony będzie dostępny za grosze. Pytanie tylko, czy PlayStation 3D Display rzeczywiście jest tak dobry, jak twierdzi producent, i warto go kupić? Postanowiliśmy to sprawdzić.

PlayStation 3D Display
PlayStation 3D Display
Jacek Klimkowicz

22.09.2012 | aktual.: 14.01.2022 09:17

Unboxing, specyfikacja, wygląd i jakość wykonania, ergonomia i OSDZaglądamy do pudełka i…

[solr id="gadzetomania-pl-305414" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/5026,sony-vaio-e14-14-calowy-obiekt-pozadania-test" _mphoto="p1220644-224x168-ebd6a486e4e30cf.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4410[/block]

Krótko mówiąc, nie ma się do czego przyczepić. Za równowartość ok. 2000 zł (sugerowana cena detaliczna 499 dol. + VAT) dostajemy komplet, a więc monitor wraz z wszelkimi potrzebnymi akcesoriami i zestaw gier, które pozwalają wykorzystać w pełni jego możliwości. Nic dodać, nic ująć, a cena przestaje przerażać. Ostatecznie tylko dwie pary aktywnych okularów i gry to wydatek rzędu kilkuset złotych.

PlayStation 3D Display – specyfikacja

Podstawowe dane techniczne:

  • matryca: 24\ LCD-TFT, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli (16:9), technologia 3D z odświeżaniem 240 Hz, powłoka błyszcząca;
  • podświetlenie: krawędziowe, LED;
  • złącza: 2 x HDMI 1.4, komponentowe AV (Y, Pb/Cb, Pr/Cr, audio L i R), jack 3,5 mm;
  • wymiary (bez podstawy): 650 x 346 x 35 mm;
  • wymiary (z podstawą): 650 x 391 x 207 mm;
  • waga (bez podstawy): 4,6 kg;
  • waga (z podstawą): 5,7 kg;
  • zasilacz: wewnętrzny;
  • dodatki: wbudowany system audio 2.1 (2 szerokopasmowe głośniki o mocy 3 W każdy + subwoofer o mocy 5 W), w zestawie 2 pary aktywnych okularów 3D Active Shutter, obsługa technologii SimulView.

Możliwości regulacji:

  • wysokość: brak;
  • pochylenie (tilt): brak;
  • obrót w poziomie (swivel): brak;
  • obrót w pionie (PIVOT): brak;
  • standard VESA: nie.

Deklarowane przez producenta parametry:

  • kąty widzenia: 176 stopni w obu płaszczyznach;
  • czas reakcji: 4 ms (Gray-to-Gray);
  • gamut: 72% AdobeRGB (referencyjny punkt bieli CIE1931);
  • kontrast statyczny: 5000:1.

Okulary 3D Active Shutter:

PlayStation 3D Display – wygląd i jakość wykonania

PlayStation 3D Display
PlayStation 3D Display
PlayStation 3D Display
PlayStation 3D Display

PlayStation 3D Display to monitor, którego jakości wykonania nie da się niczego zarzucić. Użyte materiały (tworzywa sztuczne) są pierwszego sortu, spasowanie wszystkich elementów wzorowe, a sztywność elementów konstrukcyjnych idealna. Antypoślizgowa stopa skutecznie zapobiega przesunięciom nawet na bardzo śliskich powierzchniach, a całość osadzona na sporym, dość ciężkim statywie stoi stabilnie.

PlayStation 3D Display – ergonomia i OSD

Pod względem możliwości regulacji Sony nie zaszalało. Monitor PlayStation 3D Display na dobrą sprawę oferuje tylko jedno, fabryczne ustawienie. Nie da się go podnieść, obrócić (chyba że razem z podstawą) czy pochylić. Wiem, że kąty widzenia są szerokie, a to nie jest monitor do pracy, tylko do gier, ale jakkolwiek by patrzeć, nawet o połowę tańsze monitory pozwalają chociaż na niewielką regulację.

PlayStation 3D Display - przyciski sterujące
PlayStation 3D Display - przyciski sterujące

Pod względem łatwości obsługi także nie jest idealnie. Przyciski pozwalające na zmianę parametrów monitora, owszem, są słusznych rozmiarów, ale umieszczono je z tyłu, a na przedniej ściance nawet dyskretnie nie oznaczono ich położenia. Ostatecznie mimo dłuższego obcowania z PlayStation 3D Display zdarzało mi się przypadkowo wyłączyć monitor lub zmienić ustawienia 3D, zamiast wybrać inne źródło sygnału lub wywołać OSD.

PlayStation 3D Display - złącza
PlayStation 3D Display - złącza

Zdecydowanie przydałoby się lepiej rozwiązać tę kwestię lub dołączyć pilota, ponieważ np. zmiana głośności (jest wbudowany system audio) dla mniej wprawionego użytkownika nie jest zadaniem łatwym (położenie przycisków) i przyjemnym (trzeba wstać do monitora). Poza tym nie przypadło mi do gustu umiejscowienie złączy. Utrudnia ono ułożenie kabli. Nie żebym był estetą, ale wystający z boku, sztywny kabel HDMI po prostu źle wygląda.

PlayStation 3D Display - OSD
PlayStation 3D Display - OSD

Menu ekranowe jest proste i przejrzyste. Opcji może nie ma za wiele, ale wszystkie podstawowe ustawienia można zmienić. Sekcja Obraz powala na dostosowanie siły luminacji, trybu pracy (standardowy, dynamiczny, kinowy), a także jasności, kontrastu, barwy, ostrości czy temperatury kolorów. W menu Dźwięk można, podobnie jak przy obrazie, wybrać jeden z trybów, zmienić balans czy podrasować treble i basy.

PlayStation 3D Display - OSD (2)
PlayStation 3D Display - OSD (2)

W menu 3D można wybrać jeden z trybów (auto, side-by-side, top and bottom), a w Ustawieniach włączyć kontrolę za pomocą interfejsu HDMI, zmienić język czy przywrócić fabryczne ustawienia. Podsumowując, Sony nie przytłoczyło nabywcy monitora PlayStation 3D Display nadmiarem opcji, implementując tylko te absolutnie niezbędne. Wszystkie oczywiście są intuicyjnie pogrupowane i jednoznacznie nazwane.

PlayStation 3D Display w praktyce (jakość obrazu, dźwięku i 3D), podsumowanie i ocenaPlayStation 3D Display w praktyce

[solr id="gadzetomania-pl-213361" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/10662,jaki-monitor-do-gier-a-jaki-do-grafiki-nie-licz-na-sprzedawce-wybierz-sam" _mphoto="2mons-223x168-8ace5c4ed1eab60d8e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4411[/block]

W fotel wbija współczynnik statycznego kontrastu, wynoszący nawet więcej niż deklaruje producent, bo 5100:1. Jest to zasługa niesamowicie ciemnej czerni (0,05 cd/m[sup]2[/sup]) oraz wysokiej jasności (255 cd/m[sup]2[/sup]). Niestety, mimo to, aby komfortowo grać/pracować na monitorze PlayStation 3D Display, niezbędne jest ciemne pomieszczenie. Tafla plastiku, którą przykryto matrycę, odbija dosłownie wszystko.

PlayStation 3D Display - kąty widzenia
PlayStation 3D Display - kąty widzenia

Praktycznie nie trzeba się ruszać sprzed monitora, by zobaczyć, co się dzieje wokół nas. Jest to niesłychanie uciążliwe w słoneczne dni. Na plus zaliczam szerokie kąty widzenia. Może brakuje nieco do tych 176 stopni w obu płaszczyznach, ale zaręczam, że niewiele. Biorąc pod uwagę fakt, że nie mamy do czynienia z panelem IPS, ani nawet xVA, naprawdę nie ma na co narzekać – spokojnie da się obejrzeć film w szerszym gronie.

[solr id="gadzetomania-pl-308710" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/4803,laptop-do-4000-zl-ktory-wybrac-poradnik-i-przeglad-a-d-2012" _mphoto="p1250601-224x168-73c6638b80275f8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4412[/block]

Do tego barwy są świetnie nasycone, ich spektrum pokrywa się z deklarowanym (~72% AdobeRGB), a luminacja bardzo równomierna. Nie ma mowy o jakimkolwiek "przeciekaniu" podświetlenia, a odświeżanie z częstotliwością 240 Hz sprawia, że smużenie podczas dynamicznych scen praktycznie nie istnieje – projekcja jest idealnie płynna. Powodów do narzekań z pewnością nie daje input lag, który wynosi średnio 8 ms.

PlayStation 3D Display
PlayStation 3D Display

Jeśli chodzi o jakość 3D, to PlayStation 3D Display to bezapelacyjnie najlepszy monitor 3D, z jakim miałem do czynienia. Oczywiście wiele zależy też od gry, ale muszę przyznać, że głębia jest niesamowita, a efekty rozmycia i powidoku ograniczono do minimum. Dodatkowo na ekran nie trzeba patrzeć idealnie pod kątem prostym. Można jedynie żałować, że jasność panelu nie jest wyższa – w okularach obraz zdaje się nieco za ciemny.

[solr id="gadzetomania-pl-306962" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/4913,sony-vaio-tap-20-intrygujacy-przenosny-all-in-one-z-kafelkami" _mphoto="sonyvaiotap20-1-306962-2-18ee212.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4413[/block]

Będąc przy kwestii 3D, nie sposób nie wspomnieć o obsłudze technologii SimulView. Pozwala ona grę dwóm graczom jednocześnie na pełnym ekranie. Wystarczy odpowiednią opcję aktywować w ustawieniach gry i założyć okulary 3D, a wówczas do oczu każdego z uczestników dociera widok z jego perspektywy. Oczywiście projekcja jest dwuwymiarowa, ale za to do dyspozycji każdego gracza jest pełny ekran.

Obecnie liczba tytułów obsługujących SimulView nie jest zbyt długa, a i konsola PlayStation 3 nie jest demonem szybkości i nie zawsze idealnie sobie radzi z generowaniem obrazu dla dwóch graczy. Zdarzają się artefakty, a jakość obrazu jest ciut niższa za sprawą zredukowanej rozdzielczości. Te dolegliwości powinny ustąpić po wypuszczeniu konsoli nowej generacji i dopracowaniu tytułów, ale na to trzeba jeszcze poczekać.

[solr id="gadzetomania-pl-285197" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/6128,sony-vaio-s13-i-vaio-s15-szybkie-i-piekne" _mphoto="sonyvaios13-2-285197-217-f592c5f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4414[/block]

Przy okazji – aktywne okulary 3D Active Shutter dołączane przez Sony, owszem, są lekkie (47 gramów), ale koszmarnie niewygodne. Przynajmniej dla mnie - mam nieco większą głowę. W związku z tym okulary ocierały mnie za uszami, nie nachodziły na nos i uciskały mnie w kilku miejscach. Zdecydowanie nie miałem ochoty przebywać w nich dłużej, niż to było konieczne. Pod tym względem Nvidia 3D Vision 2 to klasa wyższa.

Okulary Sony 3D Active Shutter
Okulary Sony 3D Active Shutter

Na koniec muszę, niestety, wspomnieć o systemie audio. Ten wbudowany w monitor jest po prostu przeciętnej jakości. Owszem, moc maksymalna jest dobra (11 W RMS), ale zdarzają się nieczystości i pobrzękiwania, a pasmo przenoszenia jest ograniczone. Basów prawie nie ma, mimo wbudowanego subwoofera, tony wysokie także są okrojone. Prawdę mówiąc, nawet podczas grania wbudowane w PlayStation 3D Display głośniki średnio się spisują.

Subwoofer niby duży, a przegrywa z wieloma montowanymi w laptopach...
Subwoofer niby duży, a przegrywa z wieloma montowanymi w laptopach...

Pod względem energooszczędności PlayStation 3D Display wypada przeciętnie, jak na 24-calowy monitor LED, pobierając średnio 43 W. Jest to kilkanaście W więcej niż np. w przypadku monitora Dell U2412M o tej samej przekątnej i identycznym poziomie luminacji. Oczywiście nie jest to wartość, która zauważalnie odbije się na rachunkach za energię elektryczną, ale nie da się ukryć, że mogłoby być nieco lepiej.

Podsumowanie i ocena

PlayStation 3D Display to bez wątpienia jeden z najlepszych monitorów 3D. Jego nabywca może liczyć na wysoką jakość obrazu i znakomity efekt 3D oraz świetną jakość wykonania. Do tego dochodzą dość bogate wyposażenie (2 pary okularów, gry etc.) oraz unikalne technologie, jak np. SimulView. Poza tym PlayStation 3D Display świetnie się prezentuje i nadaje nie tylko do grania, lecz także np. do oglądania filmów (również za sprawą technologii MotionFlow 240 Hz).

Produkt Sony nie jest jednak pozbawiony wad. Denerwuje przede wszystkim błyszcząca tafla ekranu, w której odbija się całe otoczenie. Trzeba unikać źródeł światła, by dało się komfortowo grać. Poza tym obraz w trybie 3D jest ciut za ciemny. Pomniejsze niedogodności to brak możliwości jakiejkolwiek regulacji położenia wyświetlacza oraz niefortunne umiejscowienie złączy i przycisków sterujących. W zestawie z PlayStation 3D Display bezapelacyjnie powinien znajdować się pilot.

PlayStation 3D Display

[plus]design

[plus]rewelacyjna jakość wykonania

[plus]wysoka jakość obrazu, szerokie kąty widzenia

[plus]znakomity efekt 3D

[plus]zawartość zestawu (2 pary okularów, gry etc.)

[plus]technologie SimulView i MotionFlow 240 Hz

[minus]błyszczący ekran

[minus]umiejscowienie złączy i przycisków sterujących

[minus]przeciętnej jakości system audio

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.